Макроекономічні показники

Макроекономічний аналіз на 14 травня 2020 року
Банківська система продовжує активно залучати гривневі депозити. У квітні 2020 року зростання депозитів населення у банківській системі відновилося після короткої паузи в березні. Хоча залишки на рахунках фізичних осіб у іноземній валюті минулого місяця скоротилися на 232 млн. доларів (2,4%), сумарний баланс рахунків фізичних осіб у гривні за місяць зріс на 23 млрд. грн. (7%). Корпоративні клієнти збільшили залишки на рахунках на 51 млн. доларів (0,7%) та на 0,8 млрд. грн. (0,3%). При цьому кредитний портфель скорочувався на тлі обмеження економічної активності під час карантину. Сумарний обсяг кредитів, виданих українськими банками, зменшився на 13,6 млрд. грн. та 97 млн. доларів. Таким чином, ліквідність банківської системи посилюється.
Макроекономічний аналіз на 14 квітня 2020 року
Баланс банківської системи зберігається стабільним. Незважаючи на запровадження карантину та посилення тиску на фінансовий ринок, у березні 2020 року відтоки депозитів населення у банківській системі були помірними.
Макроекономічний аналіз на 13 березня 2020 року
Напруженість на світових ринках зростає, передаючи тиск на український фінансовий ринок. Після того як коронавірус поширився далеко за межі Китаю та став загрожувати світові пандемією із масовим спадом ділової активності, ринками поширилися панічні настрої. Світові фондові ринки зазнали значного падіння котирувань практично у всіх країнах світу, ціни на нафту зменшилися удвічі, знижуються ціни на інші сировинні товари, інвестори масово виходять із активів на ринках, що розвиваються, та вкладають гроші у найменш ризикові інструменти: облігації США, Німеччини, інших топ-економік. Не оминула ця тенденція і український ринок: котирування єврооблігацій, ОВДП зазнали суттєвого просідання, що призвело і до суттєвого тиску на обмінний курс гривні.
Макроекономічний аналіз на 03 лютого 2020 року

Національний банк знизив облікову ставку до 11% річних. На засіданні 30 січня Правління Національного банку України вирішило знизити облікову ставку одразу на 250 пунктів до 11% річних. Що більше, НБУ заявив про зниження прогнозу очікуваної облікової ставки на кінець 2020 року з 8% до 7% річних, підтвердивши таким чином плани щодо швидшого та потужнішого пом’якшення монетарної політики, ніж заявлялося раніше.

Макроекономічний аналіз на 17 грудня 2019 року

Національний банк прискорив пом’якшення монетарної політики зниженням облікової ставки… На засіданні 12 грудня Правління Національного банку України вирішило знизити облікову ставку одразу на 200 пунктів до 13,5% річних. Таким чином, реальну облікову ставку (порівняно до поточної інфляції, яка практично співпадає і з цільовою) зменшено до 8% річних. Це залишає суттєві можливості для подальшого зниження ставки.

Макроекономічний аналіз на 10 грудня 2019 року

Інфляційний таргет НБУ досягнуто, зниження облікової ставки активізується. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у листопаді 2019 року додав лише 0,1% м/м. Завдяки такий нетрадиційно низькій для осені інфляції зростання ІСЦ у річному вираженні сповільнилося одразу майже на 1,5 відсоткового пункту: з 6,5% р/р у жовтні до 5,1% р/р у листопаді. Відповідно, інфляція потрапила прямо до середини цільового коридору НБУ (4-6%). Це дає підстави очікувати на активне зниження облікової ставки у наступні місяці. Зокрема, найближчий перегляд облікової ставки має відбутися 12 грудня.

Макроекономічний аналіз на 19 листопада 2019 року

Зростання реального ВВП у ІІІ кварталі становило 4,2% р/р. Незважаючи на сповільнення, це другий кращий результат окремого кварталу за період 2017-2019 років. Таким чином, зростання за підсумками 9 місяців 2019 року становило 3,9% р/р. Це найшвидший темп зростання української економіки за 8 років.

Макроекономічний аналіз на 24 жовтня 2019 року

НБУ прискорив зниження облікової ставки. Правління Національного банку України вирішило зменшити облікову ставку на 100 пунктів до 15,5% річних. Це рішення було зумовлене зниженням інфляції у вересні до 7,5% р/р та очікування подальшого дезінфляційного тренду. Зниження ставки з початку 2019 року вже сягнуло 250 пунктів. НБУ підтвердив ціль зниження облікової ставки до «нейтрального рівня» 8% річних у 2021 році за умови стійкого зниження інфляції до цілі 5%. Наступний перегляд облікової ставки відбудеться 12 грудня.

Макроекономічний аналіз на 10 жовтня 2019 року

Інфляція сповільнилася до 7,5%. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у вересні зріс на 0,7% м/м. Це суттєво нижче за показник зростання рік тому (1,9% м/м), завдяки чому динаміка ІСЦ у річному вимірі різко сповільнилася з 8,8% р/р у серпні до 7,5% р/р у вересні. Сповільненню сприяла помірна динаміка цін на продовольчі товари, а також зниження цін на пальне у річному вимірі. Динаміка базового ІСЦ (очищений від волатильних товарних позицій) сповільнилася з 7,2% р/р у серпні до 6,5% р/р у вересні.

Макроекономічний аналіз на 30 вересня 2019 року

Україна продовжує обговорення 3-річної програми EFF із МВФ. Місія Міжнародного валютного фонду завершила роботу в Києві. У досить розлогому прес-релізі МВФ було підсумовано недавні позитивні зрушення у економіці та економічній політиці: зростання реального ВВП, дотримання відповідальної фіскальної та монетарної політики, гнучкість обмінного курсу, скорочення дефіциту поточного рахунку платіжного балансу у відношенні до ВВП, нарощування золотовалютних резервів, ухвалення реформаторського законодавства. Місія МВФ підтвердила початок переговорів з Україною про нову програму розширеного фінансування (EFF) тривалістю 3 роки. Фонд підкреслює, що важливим є збереження незалежності НБУ та мінімізації бюджетних втрат від підтримки банків.

Макроекономічний аналіз на 27 серпня 2019 року

Зростання української економіки прискорилося до 4,6%... У ІІ кварталі 2019 року реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України зріс на 4,6% р/р, що є найкращим результатом за всю посткризову історію відновлення економіки (минулого разу реальний ВВП збільшився також на 4,6% р/р у IV кварталі 2016 року завдяки великому врожаю кукурудзи). Кумулятивне зростання української економіки за останні 4 роки перевищило 13%.

Макроекономічний аналіз на 12 серпня 2019 року

Інфляція стабілізувалася близько позначки 9%. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у липні скоротився на 0,6% м/м, що другий місяць поспіль було зумовлено сезонним зниженням цін на овочі. Проте минулого року липнева дефляція була трохи сильнішою, і тому зростання ІСЦ у річному вимірі у липні 2019 року навіть прискорилося з 9% до 9,1%. Динаміка базового ІСЦ залишається стабільною на позначці 7,4% р/р вже четвертий місяць поспіль.

Макроекономічний аналіз на 26 липня 2019 року
НБУ знизив облікову ставку до 17%. Національний банк України вирішив відновити рух у бік зниження облікової ставки та зменшив її ще на 50 базисних пунктів до 17% річних.
Макроекономічний аналіз на 8 липня 2019 року

Оцінку економічного зростання у І кварталі 2019 року покращено до 2,5% р/р. Темпи зростання споживчого попиту домашніх господарств прискорилися до 10,7% р/р. Інвестиційна складова зростала ще активніше: на 17,4% р/р. Водночас державне споживання скоротилося на 8,3% р/р. У галузевому розрізі найжвавіше зростали будівництво (на 27% р/р) та інші види послуг (+20% р/р). Обсяг ВВП України за останні чотири квартали сягнув 3,66 трлн. грн., або понад 134 млрд. доларів США.

Макроекономічний аналіз на 18 червня 2019 року

Україна розмістила єврооблігації на 1 млрд. євро. Розміщення 7-річних єврооблігацій дасть уряду змогу пройти черговий пік платежів за зовнішнім державним боргом у вересні (у цей місяць уряд має сплатити кредиторам 1,6 млрд. доларів США без урахування платежів НБУ до МВФ).

Макроекономічний аналіз на 27 травня 2019 року

Українська економіка сповільнила зростання до 2,2% на початку року. Згідно першої оцінки Державної служби статистики, у І кварталі 2019 року зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) сповільнилося до 2,2% р/р. Утім, поточна оперативна статистика дає підстави очікувати пожвавлення економічної динаміки вже у ІІ кварталі.

Макроекономічний аналіз на 17 квітня 2019 року

МВФ погіршив прогноз світової економіки, прогноз для України без змін. Міжнародний валютний фонд (МВФ) оприлюднив новий глобальний економічний прогноз WorldEconomicOutlook, що містить макроекономічні прогнози практично за всіма країнами світу. Прогноз зростання світової економіки на 2019 рік вкотре погіршено, тепер до 3,3%. Прогноз зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України у 2019 році фахівці МВФ зберегли на рівні 2,7%.

Макроекономічний аналіз на 4 квітня 2019 року
Економічне зростання у 2018 році становило 3,3%. Номінальний ВВП у 2018 році становив 3559 млрд. грн., що еквівалентно 130,8 млрд. доларів США. Зростання реального ВВП у минулому році становило 3,3%, що є найкращим результатом на 7 років. Основним чинником економічного зростання було збільшення споживання домогосподарств, яке за підсумками року становило 8,9% у реальному вимірі.
Макроекономічний аналіз на 18 березня 2019 року
Інфляція сповільнилася до 8,8%. У лютому індекс споживчих цін (ІСЦ) зріс на 0,5% м/м. Основні внески у зростання цін за місяць забезпечили овочі, фрукти та тютюнові вироби. Дешевшали м’ясо та нафтопродукти.
Макроекономічний аналіз на 5 березня 2019 року
Торгівельний баланс покращився у січні. У перший місяць 2019 року торгівельний дефіцит скоротився до 247 млн. дол. США, найнижчого місячного показника дефіциту за два роки. Зростання експорту прискорилося до 9% р/р, а імпорт зростав повільно (лише 2% р/р).
Макроекономічний аналіз на 7 лютого 2019 року

Прибуток банківської системи у 2018 році сягнув майже 22 млрд. грн. Відповідно до зведених даних Національного банку України, у 2018 році сумарний чистий прибуток платоспроможних банків становив 21,7 млрд. грн., що є не тільки першим випадком прибутковості всієї банківської системи після кризи 2014-2015 років, але і максимальним обсягом прибутку української банківської системи за всю його історію.

Макроекономічний аналіз на 23 січня 2019 року
Банківська система збільшила балансові показники у 2018 році. Відповідно до попередніх даних грошово-кредитної статистики Національного банку України, у 2018 році кредитний портфель банківської системи збільшився на 6%, депозитна база – на 4%.
Макроекономічний аналіз на 27 грудня 2018 року
Україна отримала нову програму МВФ. Рада директорів МВФ затвердила нову програму стенд-бай для України у обсязі 2,8 млрд. СДР (3,9 млрд. доларів). Перший транш у розмірі 1 млрд. СДР (1,4 млрд. доларів) вже було направлено до золотовалютних резервів НБУ, які завдяки цьому перевищили 20 млрд. доларів, що є найвищим рівнем з 2013 року.
Макроекономічний аналіз на 17 грудня 2018 року

Золотовалютні резерви відновлюються рефінансуванням державного боргу. У листопаді 2018 року міжнародні резерви Національного банку України зросли на 1 млрд. доларів, сягнувши 17,7 млрд. Збільшенню резервів сприяло розміщення єврооблігацій, кошти від якого надійшли на початку минулого місяця. У грудні очікується ще потужніше збільшення золотовалютних резервів через відновлення фінансування від міжнародних фінансових організацій. Рефінансування зовнішнього державного боргу на тлі великих виплат у 2019 році є запорукою загальної стабільності фінансових ринків в Україні.

Макроекономічний аналіз на 29 листопада 2018 року

Економічне зростання сповільнилося, очікується прискорення наприкінці року. У ІІІ кварталі 2018 року зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України сповільнилося до 2,8% р/р після локального максимуму 3,8% р/р у попередньому кварталі. 

Макроекономічний аналіз на 12 листопада 2018 року
Інфляція прискорилася та дедалі прискориться. У жовтні індекс споживчих цін збільшився на 1,7% до попереднього місяця. Найбільш суттєвий внесок до зростання цін додали харчові продукти (особливо овочі, молоко та м’ясо), нафтопродукти та алкогольна продукція.
Макроекономічний аналіз на 24 жовтня 2018 року

Україна має попередню домовленість із МВФ про нову програму. Оптимізм бізнесу більше не зростає, а споживчі настрої покращилися. Промислове виробництво розпочало осінь поглибленим спадом, а роздрібна торгівля надалі зростає. Великий врожай покращує динаміку сільського господарства та транспорту. 


Макроекономічний аналіз на 8 жовтня 2018 року
Міністерство фінансів підвищило ставки запозичень. Золотовалютні резерви впали нижче 17 млрд доларів. Зовнішні дефіцити розширюються. Місцеві органи влади накопичили майже 14 млрд грн у банках. Державний бюджет у серпні зведено з профіцитом 25 млрд грн. Зростання зарплат прискорилося.
Макроекономічний аналіз на 24 вересня 2018 року
Економічне зростання прискорилося до 3,8%. Обсяги промислового виробництва впали вперше з грудня 2017 року. Динаміка інших галузей у серпні різноспрямована. Державний борг зріс через ослаблення гривні. Уряд спрямував проект Держбюджету-2019 до Верховної Ради.