Макроекономічний аналіз на 1 січня 2018 року

У листопаді покращення рахунку поточних операцій стало більш помітним. Згідно з попередньою оцінкою НБУ, поточний рахунок був практично збалансованим (профіцит склав 18 млн. дол.). Роком раніше дефіцит становив 154 млн. дол. Порівнюючи з жовтнем, баланс торгівлі товарами відчутно поліпшився, але все ж залишився негативним: з -958 млн. дол. до -734 млн. дол.

Зниження інвестиційного попиту з боку сільськогосподарського сектору сприяло помірності імпорту продукції машинобудування. Через скорочення поставок бензину сповільнилося ввезення в країну мінеральних продуктів. Приблизно на 15% зріс імпорт продуктів харчування.

Тим часом, темпи зростання експорту товарів залишилися на рівні попереднього місяця - 17,3%. З одного боку, сприятлива динаміка світових цін прискорила зростання вивезення металургійної продукції майже вдвічі. На тлі збільшення поставок до Китаю продаж продукції машинобудування підскочив на 83,4%. З іншого боку, через порівняно низький врожай і зниження світових цін на деякі товари, експорт продуктів харчування знизився на 2,8%. Баланс торгівлі послугами у листопаді, порівнюючи з попереднім місяцем, підріс на 39 млн. дол. Картина первинних і вторинних доходів також поліпшилася: приблизно на 70 млн. дол.

Профіцит фінансового рахунку залишився практично на рівні попереднього місяця - 478 млн. дол. Приплив прямих іноземних інвестицій зріс до 169 млн. дол., але більша частина коштів була спрямована у банківський сектор. Активи вітчизняних фінустанов незабаром, після купівлі валютних ОВДП у листопаді, скоротилися на 431 млн. дол . На противагу цьому, обсяг готівки поза банками зріс на 93 млн. дол.

У січні-листопаді, дефіцит поточного рахунку склав 3 млрд. дол. Експорт товарів зріс приблизно на 20%, а імпорт на 22%. За 11 місяців на фінансовому рахунку накопичилося приблизно 5,5 млрд. дол. профіциту, відтак платіжний баланс був зведений з ним у 2,6 млрд. дол.

На останньому в 2017 році аукціоні з розміщення ОВДП, Міністерству фінансів вдалося залучити у бюджет 1,6 млрд. грн. Як зазначило МФУ у своєму повідомленні, пропонувалися 6 паперів з різними термінами обігу, номіновані як у національній, так і в іноземній валютах. Строки повернення гривневих облігацій становили 3 місяці, півроку, рік, 2 роки і 3 роки. Успішно були розміщені тільки перші три терміни, і в цілому вони залучили до бюджету 250 млн. грн., а середньозважені рівні прибутковості становили приблизно 16%. Валютна облігація була номінована у євро (термін обігу - півтора року), і привернула до бюджету 40,2 млн. євро, з прибутковістю у майже 4%.

Нагадаємо: у кінці року гривня перебувала під девальваційних тиском. В останні дні 2017 року, курс USD / UAH завершив рік на рівні 28,07 / 28,11. Як і раніше, основними чинниками, що впливали на курс, були сезонність і зростання гривневої ліквідності. Незважаючи на відчутну девальвацію, регулятор минулого тижня з валютними аукціонами не виходив.