Макроекономічний аналіз на 07 червня 2018 року

Золотовалютні резерви України зменшилися до мінімуму за 9 місяців.

У травні 2018 року міжнародні резерви Національного банку України скоротилися на 0,3 млрд. доларів США (-1,6% м/м) до 18,1 млрд. Причина зниження резервів – виплати за державним боргом за минулий місяць на суму майже 0,7 млрд. доларів США. Залучення валютних коштів від розміщення урядом облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) та інтервенції НБУ з купівлі іноземної валюти сумарно були меншими і не змогли компенсувати боргові виплати. Таким чином, обсяг міжнародних резервів сягнув найнижчого рівня за останні 9 місяців. Подальша доля золотовалютних резервів України напряму залежить від спроможності держави залучити зовнішнє фінансування, передусім від Міжнародного валютного фонду.

Зовнішня торгівля пожвавилася завдяки високим цінам на метали та потужному попиту на імпортні товари.

У квітні 2018 року поточний рахунок платіжного балансу України було зведено з профіцитом 175 млн. доларів США, відповідно до попередніх даних Національного банку України. На початку ІІ кварталу 2018 року відбулося пожвавлення зовнішньої торгівлі: темпи зростання експорту товарів та послуг прискорилися до 18,3% р/р, імпорту – до 16,6% р/р. Зокрема, експорт продукції металургії зріс на 66% р/р (в основному завдяки високим світовим цінам). Зростання імпорту було більш рівномірним за товарними групами. При цьому торгівельний дефіцит України за останні 12 місяців становить 9 млрд. доларів, а дефіцит поточного рахунку – 2,1 млрд. доларів.

Державний бюджет відстає від річного плану збору доходів.

За даними Державної казначейської служби України, доходи Державного бюджету за підсумками 5 місяців 2018 року становили 369,7 млрд. грн., що на 13,5% більше доходів за аналогічний період минулого року. Водночас відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» на поточний рік заплановано зростання доходів на 15,7%.

Зокрема, зростання доходів загального фонду Державного бюджету за 5 місяців становило 22,7% за річного плану їхнього збільшення на 20,7%. Проте варто зауважити, що це перевищення було забезпечено активним перерахуванням коштів від НБУ (32 млрд. грн. проти 15 млрд. грн. у аналогічному періоді 2017 року). З урахуванням поправки на більш ранню підтримку доходів Держбюджету трансфертами від НБУ зростання доходів загального фонду за 5 місяців становило лише 16,5% проти річного плану збільшення доходів 20,7%.