Макроекономічний аналіз на 8 жовтня 2018 року

Макроекономічний аналіз на 8 жовтня 2018 року

Міністерство фінансів підвищило ставки запозичень. Під час аукціону з продажу облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) 2 жовтня Міністерство фінансів розмістило 3-місячні гривневі ОВДП під 19% річних (раніше 18,5%) та 9-місячні доларові ОВДП під 7% річних (раніше 5,95%).

Золотовалютні резерви впали нижче 17 млрд доларів. У вересні міжнародні резерви НБУ скоротилися на 0,6 млрд. доларів США (3,4%) до 16,6 млрд. доларів США. Основою причиною скорочення резервів були платежі за державним боргом у іноземній валюті, які становили 0,7 млрд. доларів США.

Зовнішні дефіцити розширюються. У серпні дефіцит поточного рахунку платіжного балансу становив 0,6 млрд. доларів США. Зокрема, торгівельний дефіцит за місяць становив 1,2 млрд. доларів США. Масштаб дефіциту поточного рахунку в річному вимірі сягнув 3,7 млрд. дол. США, а торгівельного дефіциту – 10,5 млрд. доларів США.

Місцеві органи влади накопичили майже 14 млрд грн у банках. Станом на 1 жовтня 2018 року на рахунках місцевих органів влади в українських банках містилося 13,8 млрд. грн. Найбільший обсяг коштів у банках мають місцеві органи влади Донецької області (3,9 млрд. грн.), найменший – місто Київ (кошти у банках взагалі відсутні).

Державний бюджет у серпні зведено з профіцитом 25 млрд грн. Серпень є традиційно профіцитним місяцем для Державного бюджету, проте цього року профіцит особливо високий через дві причини. По-перше, спостерігається перевиконання плану за податком на прибуток, велика частина якого сплачується саме у серпні. По-друге, у серпні уряд суттєво скоротив субвенції на регіони після їхнього активного фінансування у попередні місяці (у серпні трансферти на місцеві бюджети скоротилися на 25% р/р, тимчасом як у січні-липні їх було збільшено на 23% р/р).

Зростання зарплат прискорилося. У серпні середня по Україні номінальна заробітна плата найманих працівників становила 8977 грн. Це відповідає зростанню на 26,2% р/р у номінальному вираженні та 15,7% р/р у реальному вираженні. Таким чином, завдяки сповільненню інфляції поточна динаміка реальної зарплати найвища з початку 2018 року.