Макроекономічний аналіз на 12 вересня 2018 року

Інфляція стабілізувалася на рівні 9%. У серпні 2018 року індекс споживчих цін (ІСЦ) залишився незмінним щодо попереднього місяця. Ціни на продовольчі товари загалом зменшувалися за рахунок сезонного здешевлення овочів і фруктів, утім не так виражено як у липні. При цьому зросли тарифи на послуги автомобільного транспорту та ціни товари, що переважно імпортуються. Зростання ІСЦ у річному вимірі становило 9%, що на 0,1 в.п. вище за показник липня.

НБУ підвищив облікову ставку до 18%. Національний банк України збільшив облікову ставку на 50 базисних пунктів до 18% річних. Підвищення процентної ставки є відображенням збереження інфляційних ризиків. Відповідно, ставка рефінансування банків збільшилася також на 50 б.п. до 20% річних.

Скорочення ліквідності та підвищення ставки НБУ стабілізували валютний ринок. Станом на 12 вересня гривня посилила позиції на міжбанківському валютному ринку та торгувалася впритул до позначки 28,00 грн./дол. США після того, як обмінний курс послабився до локального екстремуму близько 28,50 грн./дол. США 4 вересня. Відновленню позицій гривні сприяло скорочення гривневої ліквідності ринку (понад 40 млрд. грн. через сплату податків і купівлю іноземної валюти), а також рішення НБУ про підвищення ставки, що засвідчило налаштованість центробанку на підтримку жорсткої монетарної політики.

Золотовалютні резерви скоротилися через понад 1 млрд. доларів боргових виплат. У серпні міжнародні резерви Національного банку України скоротилися на 0,5 млрд. доларів США (2,9%) до 17,2 млрд. доларів США. Основою причиною скорочення резервів були платежі за державним боргом у іноземній валюті, які становили понад 1 млрд. доларів США. Також НБУ продав суттєві обсяги іноземної валюти: нетто-інтервенції у серпні сягнули 0,65 млрд. доларів США. Частково ці витоки було компенсовано надходженням коштів від розміщення зовнішніх облігацій (0,7 млрд. дол. США) та валютних ОВДП (0,5 млрд. дол. США).