Макроекономічний аналіз на 13 квітня 2021 року

Споживча інфляція прискорилася до 8,5%. За даними Державної служби статистики, індекс споживчих цін (ІСЦ) у березні зріс на 1,7% м/м, що є найпотужнішим темпом місячного зростання за 29 місяців (останній раз такий показник місячного зростання ІСЦ було зафіксовано у жовтні 2018 року). Через це зростання ІСЦ у річному вимірі прискорилося з 7,5% у лютому до 8,5% у березні. Посилення інфляційного фону підтверджується і багатьма іншими показниками інфляції. Так, зростання індексу цін виробників (ІЦВ) за підсумками березня становило 26,3% р/р. Учасники банківського консенсус-прогнозу посилили інфляційні очікування на 2021 рік: вони вважають, що середньорічна інфляція у 2021 році становитиме 7,7% (проти 2,7% у 2020 році). На їхню думку, посилення інфляції призведе до помірного підвищення облікової ставки НБУ: консенсус-прогноз цього показника на кінець 2021 року становить 7,5% річних.

Виплати за державними боргами скорочують золотовалютні резерви та валютну ліквідність Уряду. За даними Національного банку України, міжнародні резерви у березні скоротилися на 1,5 млрд. доларів (більш як на 5%) до 27 млрд. доларів США. Скорочення резервів було зумовлено високими виплатами за валютними боргами держави, які у березні становили 1,8 млрд. доларів. Зокрема, Україна сплатила 0,6 млрд. доларів як купони за єврооблігаціями та повернула Міжнародному валютному фонду 0,5 млрд. доларів за програмою EFF, ухваленою 2015 року. Натомість надходжень за зовнішніми запозиченнями практично не було третій місяць поспіль. Окрім скорочення міжнародних резервів, це також призводить до зменшення залишків на валютному рахунку Уряду.

Клієнти банків нарощують депозити та кредити у національній валюті… За оперативними даними НБУ, у березні корпоративні клієнти збільшили гривневі залишки на рахунках на 8,7 млрд. грн., фізичні особи – на 0,9 млрд. грн. Зростання гривневих вкладів у річному вимірі сягнуло 41% для корпоративного сектора та 24% – для роздрібного. Також у березні зростали і валові кредити у національній валюті: за місяць кредитний портфель бізнесу в гривні збільшився на 2,1 млрд. грн., населення – на 4,2 млрд. грн. Таким чином, кредитування домогосподарств у гривні відновило зростання після минулорічної паузи: за останні 12 місяців кредитний портфель збільшено на 1,5%.

тимчасом продаж готівкової іноземної валюти посилився. У березні в Україні стрімко зріс продаж іноземної валюти: за місяць на готівковому ринку клієнти продали 1,7 млрд. дол. США, що є найбільшим показником з середини 2011 року. Це розгорнуло сальдо ринку готівкової іноземної валюти у бік нетто-продажу: у березні сальдо ринку становило 260 млн. доларів (на цю суму продано валюти більше, ніж придбано). Цікаво, що активний продаж готівкової іноземної валюти у березні супроводжувався такими подіями, як сплеск імпорту та високі показники продажів легкових автомобілів. Банки повідомляють, що тенденція з чистого продажу іноземної валюти спостерігається і у сегменті онлайн-торгівлі валютою.

З показниками грошово-кредитної системи та валютного ринку за березень, а також іншою макроекономічною статистикою можна ознайомитися у розділі «Аналітика».