Макроекономічний аналіз на 14 червня 2018 року

Макроекономічний аналіз на 14 червня 2018 року

Інфляція сповільнюється. У травні 2018 року індекс споживчих цін (ІСЦ) залишився незмінним до попереднього місяця. Зупинка у зростанні ІСЦ була спричинена зниженням цін на продовольчі товари (на 0,7% м/м), зокрема на яйця та овочі. Завдяки цьому зростання ІСЦ у річному вимірі сповільнилося з 13,1% у квітні до 11,7% у травні. У найближчі місяці дуже імовірне подальше сповільнення інфляції, до рівня близько 10%.

Банки нарощують споживче кредитування. У травні 2018 року українські банки збільшили обсяг виданих домашнім господарствам кредитів у національній валюті на 4 млрд. грн. (3,5% м/м). Кредитування корпоративного сектору було менш жвавим: портфель кредитів підприємствам у гривні збільшився менш як на 2 млрд. грн. (0,4% м/м), а у іноземній валюті лише на 18 млн. доларів США (0,1% м/м). Загалом, зростання кредитного портфелю банківської системи у річному вимірі становило майже 9%.

Водночас суттєво збільшилися залишки коштів на рахунках бізнесу у банківській системі. Так, обсяг гривневих коштів підприємств у банках зріс на 8,3 млрд. грн. (3,3% м/м), а залишки на рахунках корпоративного сектору у іноземній валюті збільшилися на 53 млн. доларів США (1% м/м). Проте залишки коштів на рахунках населення дещо скоротилися. Відновлення депозитної бази українських банків триває три роки поспіль. Його темп наразі становить 10% р/р.

ФРС США надалі підвищує процентну ставку. Федеральна резервна система США вирішила підвищити ключову процентну ставку на 25 базисних пунктів до 1,75-2% річних. Це вже друге підвищення процентної ставки за федеральними фондами у найбільшій економіці світу в 2018 році. На ринку зберігаються очікування подальшого підвищення ставки, підкріплені відповідними сигналами від самої ФРС США. Збільшення процентної ставки у США збільшує привабливість американських активів і створює ризики відтоку коштів інвесторів з інших ринків.