Макроекономічний аналіз на 14 серпня 2017 року

У липні інфляція трохи прискорилася з 15,6% до 15,9% до відповідного місяця попереднього року. Зростання споживчих цін за місяць сповільнилося до 0,2% з 1,6%, тоді як протягом липня минулого року ціни опустилися на 0,1%. Ціни на продукти харчування зросли на 0,3% внаслідок подорожчання м'яса на 5,1% через зниження пропозиції на внутрішньому ринку. З іншого боку, в липні почалося сезонне падіння цін на овочі та фрукти - на 9,2% і на 1,4% відповідно. Більш того, яйця подешевшали на 9%. Сезонний фактор також сприяв зниженню цін на одяг на 4,4%. Тим часом, комунальні послуги подорожчали на 0,6% після підвищення тарифів на утримання будинків (+ 8,5%) в липні. Паливо та мастила подешевшали на 1,1% на тлі зміцнення гривні і зниження світових цін. Ціни в ресторанному та готельному бізнесі піднялися на 1,6% через подорожчання деяких продуктів харчування. На даний момент ми спостерігаємо зростання ризиків того, що показник інфляції на кінець року може виявитися трохи вище встановленої Національним банком України цілі (8% +/- 2 до попереднього періоду).

Не дивлячись на збільшення цін за місяць на 1,8%, зростання індексу цін виробників сповільнилося за аналогічний період минулого року з 26,3% до 23,3%, на тлі ефекту бази порівняння. Найбільше зростання цін в липні спостерігався в енергетиці (+ 7%), що було пов'язано з подорожчанням електроенергії (+ 7,7%). Зниження цін у видобутку металевих руд на 1,3% опустило ціни у добувній промисловості на 0,2%. З іншого боку, у переробній промисловості ціни зросли на 0,2% через зростання в харчовій промисловості (+ 1,1%) і у виробництві коксу (+ 3,6%).

Весь тиждень гривня плавно зміцнювалася. Минулий тиждень почався з рівня USD/UAH 25.76/25.78, однак надлишкову пропозицію валюти сприяло зниженню котирувань до USD/UAH 25,66/25,69 до п'ятниці. Користуючись нагодою регулятор поповнив свої золотовалютні резерви на 50 млн. дол. на аукціоні в минулий понеділок.

У липні міжнародні резерви України спорожніли на 176 млн. дол. до 17,8 млрд. дол. Головна причина відтоку: виплати по валютних ОВДП у розмірі 510 млн. дол. Валютний ринок в липні був досить збалансованим, в результаті чого НБУ вдалося викупити всього 30 млн. дол. Від розміщення валютних ОВДП Міністерством фінансів в резерви надійшло 158 млн. дол. Беручи до уваги велику виплату на користь МВФ (450 млн. дол.), на початку серпня регулятору буде дуже складно повернути резерви до рівня 18 млрд. дол. найближчим часом.

За липень депозитний портфель виріс на 0,5% (+ 6,9% з початку року), завдяки зростанню депозитів корпоративного сектора. Вклади підприємств росли як в гривні, так і в іноземній валюті - на 2% і на 5,7% відповідно. Однак через вплив сезонного фактора населення зменшило свої заощадження в банках на 1% в національній валюті. Депозити домогосподарств в іноземній валюті залишилися на рівні попереднього місяця.

Кредитування в гривні продовжує зростати, тоді як обсяг заборгованості в іноземній валюті скорочується. У липні, кредити бізнесу і населенню зросли на 1,8% в порівнянні з минулим місяцем і на 1,6% відповідно. Що стосується валютних кредитів, то вони зменшилися в порівнянні з червнем на 1,6% у юросіб і на 1,4% у фізосіб.

Банківський сектор показав збитки в розмірі 1,7 млрд. грн. за результатами першої половини 2017 року, незважаючи на сприятливий початок року. Таке різке погіршення (в січні-травні прибуток становив в розмірі 6,9 млрд. грн.) сталося через формування резервів двома великими гравцями - Приватбанком і Промінвестбанком. В цілому, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, ситуація в банківському секторі помітно покращилася - тоді збитки склали 9,2 млрд. грн.

Міністерство фінансів провело черговий аукціон з розміщення ОВДП, який відбувся 8 серпня. Цього разу пропонувалися тільки трирічні гривневі папери. Результатом аукціону стало залучення до бюджету 256 млн. грн. по середньозваженої дохідності 14,54% (аналогічний минулому разу).