Макроекономічний аналіз на 14 травня 2020 року

Банківська система продовжує активно залучати гривневі депозити. У квітні 2020 року зростання депозитів населення у банківській системі відновилося після короткої паузи в березні. Хоча залишки на рахунках фізичних осіб у іноземній валюті минулого місяця скоротилися на 232 млн. доларів (2,4%), сумарний баланс рахунків фізичних осіб у гривні за місяць зріс на 23 млрд. грн. (7%). Корпоративні клієнти збільшили залишки на рахунках на 51 млн. доларів (0,7%) та на 0,8 млрд. грн. (0,3%). При цьому кредитний портфель скорочувався на тлі обмеження економічної активності під час карантину. Сумарний обсяг кредитів, виданих українськими банками, зменшився на 13,6 млрд. грн. та 97 млн. доларів. Таким чином, ліквідність банківської системи посилюється.

 

Інфляція сповільнилася до 2,1%. У квітні 2020 року індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 0,8% до попереднього місяця. Ажіотажне зростання цін за багатьма продовольчими товарами сповільнилося або припинилося. Найсуттєвішим було зростання цін на фрукти (12,8% до попереднього місяця). Разом з тим тривало зниження цін на енергоресурси: нафтопродукти (-9% м/м), природний газ (-11,9% м/м). Інфляція у річному вимірі дедалі сповільнилася до 2,1%. Це суттєво нижче, ніж передбачає траєкторія останнього макроекономічного прогнозу Національного банку України (прискорення до 4,8% у ІІ кварталі 2020 року). Це дає підстави очікувати на подальше зниження облікової ставки.

НБУ відновлює золотовалютні резерви. У квітні міжнародні резерви Національного банку України збільшилися на 0,8 млрд. доларів (більш як на 3%) до 25,7 млрд. дол. Зростання резервів було забезпечено активним викупом іноземної валюти з міжбанківського ринку через інтервенції НБУ: нетто-купівля становила 0,7 млрд. доларів. При цьому платежі за валютними боргами держави були порівняно невисокими: 0,3 млрд. дол. США. У травні 2020 року Україні буде потрібно сплатити за валютними боргами 1,5 млрд. доларів, включно із погашенням єврооблігацій на 1 млрд. доларів, що припадає на 29 травня. Хоч викуп Національним банком України валюти з ринку за перші 14 днів травня вже перевищив 0,3 млрд. доларів, для подальшого зростання резервів (і передусім для фінансування бюджетного дефіциту) Україні потрібна кредитна підтримка МВФ. Цього тижня Верховна Рада нарешті ухвалила банківський законопроект № 2571-д, що є основною передумовою нової програми МВФ для України. Варто зазначити, що чисті міжнародні резерви на кінець квітня становили 16,85 млрд. доларів США, що є новим максимумом після 2012 року та забезпечує великий запас міцності для фінансової системи.

НБУ та ЄБРР домовилися про валютний своп. Національний банк України та Європейський банк реконструкції та розвитку уклали угоду про валютний своп із лімітом 0,5 млрд. доларів. В рамках використання цього свопу ЄБРР зможе залучити гривневий ресурс для кредитування клієнтів в Україні, а НБУ – поповнити золотовалютні резерви.


Міністерство фінансів активізувало розміщення гривневих ОВДП. З метою фінансування поточних збільшених потреб державного бюджету Міністерство фінансів України відновило розміщення гривневих облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). За три аукціони (28 квітня, 5 та 12 травня) було розміщено цінних паперів з терміном обігу 3-6 місяців сумарною номінальною вартістю 35,9 млрд. грн. Покупцями цих цінних паперів виступили українські банки.