Макроекономічний аналіз на 15 січня 2021 року

Інфляція стрімко прискорюється. У грудні індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 0,9% за місяць. Інфляція у річному вимірі надалі прискорилася до 5% (після 3,8% у листопаді). У найближчі місяці очікується подальше прискорення інфляції, у тому числі через підвищення адміністративно регульованих тарифів. Учасники Банківського консенсус-прогнозу, організованого НАБУ, очікують, що середньорічна інфляція в Україні 2021 року становитиме 6,4%.


Масивне зовнішнє фінансування держави стрімко збільшило золотовалютні резерви. За даними Національного банку України, міжнародні резерви у грудні збільшилися на 3 млрд. доларів (11,5%) до 29,1 млрд. доларів США. Зростання відбулося завдяки масивним запозиченням уряду на зовнішньому (майже 2 млрд. доларів) та внутрішньому рику (1 млрд. доларів). Таким чином, за 2020 рік золотовалютні резерви України збільшено на 3,8 млрд. доларів (15%).

Зростання цін на сталь та залізну руду прискорює відновлення експорту... За даними Державної митної служби, експорт товарів у грудні прискорив зростання до 18,5% р/р. Основним чинником прискорення стало стрімке зростання цін на чорні метали, яке триває і у січні. Натомість імпорт у грудні зменшився на 5,7% р/р, передусім через низькі обсяги імпорту енергоносіїв. Таке співвідношення динаміки експорту та імпорту сприяє збереженню невисокого дефіциту зовнішньої торгівлі товарами.

…та стимулює металургійне виробництво. Відповідно до оперативних даних об’єднання підприємств «Укрметалургпром», у грудні виробництво української металургії дедалі збільшувалося. Завдяки цьому непростий 2020 рік завершено практично із тим самим результатом, що і попередній: виплавка сталі скоротилася на 1,4%, натомість виробництво чавуну збільшено на 1,5%, сталевого прокату – на 0,7%.

У грудні авторинок мав найбільші обсяги продажів з березня 2014 року. За даними асоціації «Укравтопром», у грудні в Україні зареєстровано 9,8 тис. нових легкових автівок (зростання на 7% р/р), що є максимумом з березня 2014 року. За підсумками 2020 року обсяг продажів нових легкових автомобілів скоротився лише на 3%.

За 2020 рік обсяг депозитів в українських банках зріс більш як на 200 млрд. грн. Відповідно до оперативних даних НБУ, кошти резидентів в українських банках на кінець 2020 року становили 837,6 млрд. грн., що на 196,7 млрд. грн., або 31%, більше ніж на початку року. Зокрема бізнес збільшив залишки гривні на рахунках за рік на 114 млрд. грн., населення – на 83 млрд. грн. Тимчасом залишки на валютних рахунках клієнтів за рік зросли лише на 150 млн. доларів. Відповідно, за 2020 рік клієнти українських банків додали еквівалент 5% ВВП до своїх банківських рахунків.