Макроекономічний аналіз на 15 січня 2018 року

Споживчі ціни продовжують рости. Згідно з даними Державної служби статистики України, індекс споживчих цін виріс на 1% в грудні. Фактор сезонності як і раніше продовжує тиснути на вартість продуктів харчування, внаслідок подорожчання них на  1,6%. Основне підняття цін відбилося на овочах (+ 7,1%), яйцях (+ 6,8%) і молоці (+ 4%). Тим часом цукор подешевшав на 3,7% через низькі світові ціни. Сезонні розпродажі сприяли зниженню цін на одяг (на 2,4% у грудні). Девальвація гривні і підвищення світових цін на нафту призвели до подорожчання масел і палива на 2,5%.

У 2017 році інфляція прискорилася до 13,7% (з 12,4% у  2016 році). Таким чином мета НБУ - 6-10% на кінець року не була досягнута. Найбільший внесок у зростання інфляції у минулому році зробили продукти харчування і безалкогольні напої (+7,4), які подорожчали на 17,7%  на тлі підвищення експорту і зниження врожаю через холодну весну. У цілому, в транспортній категорії зростання цін склало 16,7%, і було обумовлено подорожчанням палива і підвищенням тарифів перевізниками. Крім того, на інфляцію помітно вплинуло підвищення акцизів, що призвело до підняття цін на тютюнові вироби та алкогольні напої на 20,7%. На нашу думку, інфляційні ризики в 2018 році будуть досить високими, і будуть пов'язані з швидким зростанням заробітних плат і різким підвищенням соціальних стандартів. Проте, ми вважаємо, що восени інфляція повернеться на цільову траєкторію завдяки високій базі порівняння і досить жорсткій монетарній політиці НБУ.

Весь минулий тиждень курс USD / UAH впевнено йшов вгору. За тиждень гривня втратила близько 35 копійок по відношенню до долара і курс встановився на рівні USD / UAH 28,54 / 28,56. Відповідно до прес-релізу Нацбанку, поточна динаміка курсу пов'язана з сезонним спадом ділової активності в аграрному секторі, що призводить до зниження надходжень валютної виручки, тоді як попит на валюту з боку імпортерів зростає. До цих факторів також варто додати і збільшення держвидатків в кінці року, що призвело до різкого зростання гривнею ліквідності. Для зниження надлишкового волатильності, НБУ продав ринку 53,5 млн. дол. з початку року (станом на 12 січня).

На першому аукціоні з розміщення ОВДП в цьому році, Мінфіну вдалося залучити в бюджет майже 1 млрд. грн. Згідно з повідомленням Міністерства Фінансів України, 10 січня, на черговому аукціоні пропонувалися гривневі облігації з термінами обігу півроку, дев'ять місяців і два роки. Найбільший попит був на шестимісячні папери, а середньозважений рівень дохідності за ними склав 15,97%. Вони залучили до бюджету 898 млн. грн. Прибутковість ОВДП терміном обігу дев'ять місяців і два роки склала 15,75% і 15,70% відповідно, а в бюджет вони залучили 51,2 млн. грн. і 36,9 млн. грн.

 

#новиниНАБУ #макроекономічнийаналізНАБУ #фінанси #економікаУкраїни #економіка #незалежнаасоціаціябанківукраїни #шпек #коробкова #прес-центрНАБУ #асоціаціяНАБУ #НБУ #мінфін #міністерствофінансів #аналітика