Макроекономічний аналіз на 15 травня 2017 року

У квітні споживча інфляція сповільнилася до 12,2% р/р з 15,1% р/р у березні на тлі дії ефекту бази порівняння. У місячному ж вираженні ціни зросли на 0,9% (у квітні минулого року на 3,5% м/м внаслідок підвищення тарифів на газ, тому річна інфляція сповільнилася минулого місяця). 

Основним драйвером зростання цін у квітні було подорожчання продуктів харчування на 1,2% м/м. Зниження імпорту овочів і фруктів зумовило зростання цін на ці товари - на 7,6% м/м і на 5,3% м/м відповідно. З іншого боку, через часткове обмеження експорту продукції українського птахівництва, пропозиція яєць на внутрішньому ринку помітно зросла, в результаті чого ціни впали на 18,3% м/м. Що стосується нехарчових товарів, ціни на алкоголь і тютюнові вироби продовжують рости (на 1,3% м/м або на 5,6% з початку цього року). Одяг подорожчав несуттєво - лише на 0,9% м/м, тоді як в березні було зростання на 10,5% м/м.

Комунальні послуги стали дорожчими на 0,5% м/м на тлі зростання тарифів на утримання будинків, водопостачання та каналізацію. Підвищення вартості проїзду в громадському транспорті на 2,7% м/м на тлі зростання собівартості, а також подорожчання палива і масла на 1,2% м/м, зумовили подорожчання транспорту в квітні (+ 1,4% м/м) . Більш того, ціни в сфері зв'язку підросли на 2,7% м/м після підвищення тарифів на поштові послуги на 42,4% м/м. Ми очікуємо, що до вересня-жовтня 2017 року споживча інфляція продовжить коливатися в межах 11-14% р/р, проте до кінця року, вона сповільниться до 9% р/р. Проте, в разі різкої зміни курсу монетарної політики новим керівництвом НБУ або зростання політичної нестабільності, ризики для нашого прогнозу можуть помітно зрости.

Темпи зростання річного індексу ІЦВ сповільнилися до 35,6% р/р з 38,3% р/р у березні, незважаючи на зростання цін виробників на 1,6% м/м у квітні. Економічна блокада окупованій частині Донбасу, і як наслідок цього, зростання дефіциту вугілля, спровокували стрибок цін у видобутку кам'яного вугілля на 12,6% м/м. З іншого боку, ціни в галузях, що займаються видобутком нафти, природного газу та металевих руд опустилися на 0,3% м/м і на 1,8% м/м відповідно, що є відображенням динаміки світових цін. Зростання цін у переробній промисловості на 0,6% м/м був пов'язаний з подорожчанням виробництва продукції хімічної промисловості, металургії та машинобудування. Тим часом, ціни в енергетичному секторі піднялися на 4% м/м в квітні на тлі підвищення тарифів на електроенергію на 4,3%. Ми очікуємо, що темпи зростання ІЦВ до кінця 2017 року істотно сповільняться (до 10-14% р/р) завдяки високій базі порівняння і зниження світових цін на деякі сировинні товари.

У квітні депозитний портфель виріс на 1,6% м/м. Зростання зарплат і відносно високі ставки як і раніше продовжують сприяти зростанню депозитів населення в гривні (+ 4,1% м / м або + 6,5% з початку року). З іншого боку, ставки по валютних депозитах відносно низькі, тому не дивно, що заощадження населення в іноземній валюті в банках скорочуються - на 2,4% з початку року. Депозити корпоративного сектора в гривні залишилися на рівні попереднього місяця, а в іноземній валюті виросли на 1,7% м / м (що можна пояснити сезонним зростанням валютної виручки).

Кредитний портфель банківської системи в квітні знизився на 0,6% м/м (-3,8% з початку року). Проте, були помітні певні позитивні тенденції. Наприклад, незважаючи на те, що кредити фізособам у національній валюті залишилися без зміни в квітні, з початку року вони зросли на 4,8%. В іноземній валюті кредити населення продовжують скорочуватися (-0,7% м/м або -6,5% в порівнянні з груднем 2016 року). Кредити юридичним особам зросли лише на 0,4% м/м у гривні, а в іноземній валюті залишилися на рівні минулого місяця. Імовірно, що поточна динаміка також пов'язана із сезонним зростанням виручки багатьох підприємств.

Тим часом на валютному ринку штиль. Курс USD/UAH тримається трохи нижче позначки 26,5, проте минулої п'ятниці день почався зі стрибка курсу на 4 копійки, і на такому рівні день і закінчився. Це пояснюється тим, що багато компаній вже закупили всі необхідні матеріали та обладнання, і тому попит на валюту залишається досить низьким. Минулого четверга, 11 травня, регулятор вийшов на ринок з черговим аукціоном з купівлі валюти і поповнив золотовалютні резерви на 74 млн. дол. З огляду на що, накопичився попит за час травневих свят, високий рівень гривневої ліквідності (близько 110 млрд. грн.) І зростання невизначеності навколо кандидатури нового глави НБУ, існує ймовірність, що гривня трохи ослабне впродов поточного тижня.