Макроекономічний аналіз на 16 жовтня 2017 року

У вересні, споживчі ціни підскочили на 2% до відповідного місяця роком раніше на тлі подорожчання продуктів харчування і фактора сезонності. Зростання цін на продукти харчування склало 2% до попереднього місяця. Основним драйвером зростання стало подорожчання яєць (+ 31%) внаслідок зниження пропозиції на внутрішньому ринку через зростання експорту і невеликого спаду виробництва. Крім того, м'ясо і молоко подорожчали на 3,4% і на 2,9% відповідно. З іншого боку, овочі і фрукти подешевшали на 3,4% і на 0,3%, що характерно для вересня.

Серед нехарчових категорій, в основному спостерігалося зростання цін. Фактор сезонності підштовхнув ціни на одяг і освіту вгору на 8,9% і на 12% відповідно. Алкоголь і тютюнові вироби продовжують дорожчати - на 2,7%. Зростання тарифів на комунальні послуги склало всього 0,4%. Тут відбулося невелике підвищення тарифів на утримання будинків (+ 1,5%), каналізацію (+ 1%) і утримання/ремонт житла (+ 1%). Ціни на паливо і масла піднялися на 2,9%, що було пов'язано з девальвацією гривні. Незважаючи на зниження вартості послуг, ж/д транспорту на 2,1%, транспортні послуги подорожчали на 0,6% на тлі подорожчання автодорожнього транспорту на 0,8%. В цілому, інфляція прискорилася з 16,2% до відповідного місяця роком раніше в серпні до 16,4% у вересні. Таким чином, інфляція рухається вище очікувань, і до кінця року може виявитися за межами мети НБУ (8% +/- 2 п.п.). За нашими прогнозами, цей рік закінчиться на позначці + 12%.

Ціни виробників у вересні зросли на 1,6% до аналогічного періоду минулого року. Найбільше зростання спостерігалося у добувній промисловості (+ 4,8% до попереднього місяця) - у видобутку кам'яного вугілля на 4,3%, в нафтогазовій галузі на 3,2%, а у видобутку металевих руд на 7,1%. Крім цього був помітний ріст цін у переробній промисловості - на 2% у вересні. У металургії ціни піднялися на 3,1%, у виробництві коксу на 2,1% і в харчовій промисловості на 1,9%. З іншого боку, в енергетиці ціни знизилися на 1,1% через здешевлення електроенергії. У річному обчисленні, зростання індексу цін виробників сповільнилося з 23,6% в серпні до 22,4% на тлі високої бази порівняння.

Велику частину тижня на валютному ринку спостерігався надлишковий попит. Минулий тиждень почався з різкого зміцнення гривні по відношенню до долара на більш ніж 15 копійок до USD/UAH 26,48/26,51. Проте, через святковий день у США (9 жовтня), у вівторок попит на валюту виріс, і курс теж почав зростати. До четверга, курс USD/UAH досяг позначки 26,60/26,63. У п'ятницю, ситуація стабілізувалася, і гривня почала зміцнюватися. Таким чином, в цілому, за минулий тиждень курс USD/UAH впав до 26,52/26,55. Регулятор не втручався в роботу ринку за допомогою валютних аукціонів.

Після великих податкових відрахувань у серпні, ліквідність банківської системи так і не повернулася на минулий рівень - на коррахунках і в депозитних сертифікатах НБУ на даний момент на 35-45 млрд. грн. менше коштів, ніж було влітку. В результаті, Міністерство Фінансів вже другий тиждень не проводить аукціони з розміщення ОВДП через відсутність попиту. Крім того, попит на тримісячні депозитні сертифікати НБУ поступово падає. Так, якщо на першому тендері (13 вересня) загальний обсяг поданих заявок становив 2,3 млрд. грн., то на останньому (11 жовтня) - попит опустився до 353 млн. грн. В результаті, ставка на довгі депозитні сертифікати помітно зросли - з 12,89% до 14,00%.