Національний банк прискорив пом’якшення монетарної політики зниженням облікової ставки… На засіданні 12 грудня Правління Національного банку України вирішило знизити облікову ставку одразу на 200 пунктів до 13,5% річних. Таким чином, реальну облікову ставку (порівняно до поточної інфляції, яка практично співпадає і з цільовою) зменшено до 8% річних. Це залишає суттєві можливості для подальшого зниження ставки.
…та зміною нормативів обов’язкового резервування. Окрім зниження облікової ставки, НБУ також вирішив переглянути для банків нормативи відрахувань до обов’язкових резервів. Якщо нині ставки відрахування до обов’язкових резервів становлять 3-6,5% і не залежать від валюти, то з 10 березня ставку резервування за всіма гривневими залученими коштами буде зменшено до 0%, а за залученими коштами у іноземній валюті – навпаки, збільшено до 10%. Таким чином Національний банк України стимулюватиме кредитування у національній валюті, а також забезпечить стимули для дедоларізації, себто переведення частини операцій клієнтів із іноземної валюти у гривню. Адже банки будуть змушені враховувати посилені нормативи обов’язкового резервування у ставках за операціями у іноземній валюті.
Депозити в українських банках зростають майже на 20% у річному вимірі. У листопаді фізичні особи збільшили залишки на рахунках у банках ще на 11,5 млрд. грн. (збільшення на 3,9% м/м) та на 107 млн. доларів США (1,1% м/м). Корпоративні клієнти також збільшили залишки на валютних рахунках – на 157 млн. доларів США (1,1% м/м), – проте зменшили кошти на гривневих рахунках на 4,9 млрд. грн. (1,7% м/м). Загалом, сумарний темп зростання депозитної бази банків у річному вимірі за вирахуванням курсового чиннику сягнув нового посткризового максимуму в 19% р/р. Завдяки активному відновленню депозитної бази співвідношення кредити-депозити у банківській системі у листопаді було паритетним (для порівняння, рік тому кредити були на 23% більшими за депозити).