Макроекономічний аналіз на 18 березня 2019 року

Інфляція сповільнилася до 8,8%. У лютому індекс споживчих цін (ІСЦ) зріс на 0,5% м/м. Основні внески у зростання цін за місяць забезпечили овочі, фрукти та тютюнові вироби. Дешевшали м’ясо та нафтопродукти. Динаміка ІСЦ у річному вимірі продовжила сповільнюватися: з 9,2% р/р у січні до 8,8%. Базова інфляція сповільнилася ще суттєвіше – з 8,3% до 7,8%, – що є додатковим підтвердженням системного сповільнення інфляційного тренду. Також варто зазначити, що динаміка індексу цін виробників промислової продукції (ІЦВ) скоротилася до 10,2% р/р, що є мінімальним показником за майже 3 роки.

Україна здійснила невелике розміщення єврооблігацій. Були додатково розміщені євробонди із погашенням у 2028 році (купонна ставка 9,75% річних) на суму 350 млн. доларів. Україна входить у період пікових платежів за валютними боргами держави, що визначає гостру потребу в нових валютних запозиченнях.

Кредитний рейтинг: без змін. Рейтингова агенція Fitch зберегла суверенний кредитний рейтинг України на рівні В-, зі стабільним прогнозом. Фахівці рейтингової агенції підвищили оцінку якості монетарної політики в Україні, проте відзначили нарощування кредитного навантаження у короткостроковій перспективі через настання періоду пікових виплат.

Клієнти банків нарощують депозити. Відповідно до даних Національного банку України, населення в лютому збільшило депозити в українських банках на 5,4 млрд. грн. та 84 млн. доларів США. Корпоративні клієнти збільшили за цей же місяць залишки на рахунках на 0,9 млрд. грн. та 148 млн. доларів США. Проте обсяг кредитів, виданих банками в економіку, скорочувався через суттєве зменшення кредитів у іноземній валюті. Натомість банки у лютому наростили портфель гривневих кредитів домогосподарствам на 1,6 млрд. грн., бізнесу – на 1,5 млрд. грн.

ЄБРР і ЄС розпочинають нову програму кредитування МСБ в Україні. Обсяг нової кредитної лінії за програмою EU4Business становитиме 60 млн. євро, які будуть доступні українськими компаніями зі штатом працівників до 250 осіб. Позичальники можуть подаватися на кредити розміром до 3 млн. євро у гривневому еквіваленті.