Макроекономічний аналіз на 18 червня 2019 року

Україна розмістила єврооблігації на 1 млрд. євро. Розміщення 7-річних єврооблігацій дасть уряду змогу пройти черговий пік платежів за зовнішнім державним боргом у вересні (у цей місяць уряд має сплатити кредиторам 1,6 млрд. доларів США без урахування платежів НБУ до МВФ).

Золотовалютні резерви суттєво скоротилися після проходження піку боргових платежів у травні, проте у червні очікується відновлення. У травні міжнародні резерви України скоротилися на 1,1 млрд. доларів США до 19,4 млрд. через проходження піку платежів за боргами у іноземній валюті (сумарно Мінфін та НБУ сплатили кредиторам 1,8 млрд. доларів США). Проте завдяки надходженню коштів від розміщення єврооблігацій вже у червні варто очікувати відновлення міжнародних резервів до понад 20 млрд. доларів США.

Міністерство фінансів пропонує ринку ОВДП з терміном обігу понад 5 років. Таким чином, і на місцевому ринку державних запозичень інвестори відтепер мають можливість інвестувати у довгострокові інструменти. З огляду на політику інфляційного таргетування, що має знизити інфляцію (а з нею і процентні ставки), фіксація доходності гривневих ОВДП 15,85% річних на п’ять з половиною років є дуже привабливим для інвесторів. Найбільшу частину таких запозичень викупили нерезиденти. Відповідно, розміщення таких цінних паперів забезпечуватиме додаткову пропозицію іноземної валюти на ринку. Подальша динаміка доходності таких цінних паперів буде однією із ознак бачення ринком успішності монетарної політики в Україні.

Інфляція прискорилася до 9,6%. У травні Індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 0,7% м/м. Особливо значуще у цей місяць зросли ціни на фрукти (+12% м/м) та нафтопродукти (+4% м/м). Через цю чергову хвилю подорожчання товарів із досить волатильними цінами ІСЦ у річному вимірі прискорився до 9,6%. Варто зазначити, що очищена від таких волатильних позицій базова інфляція залишається стабільною на позначці 7,4% р/р, що є мінімумом майже за 2 роки.

НБУ достроково завершив фінансування державного бюджету. У останні дні травня Національний банк України перерахував до державного бюджету 17,3 млрд. грн. понадпланових надходжень (не передбачених у плані доходів закону про державний бюджет, проте затверджених як частину прибутку НБУ за 2018 рік до розподілу). Це дало уряду змогу прозвітувати про профіцит Державного бюджету за 5 місяців на рівні 8,6 млрд. грн. Хоча якщо здійснити поправку на активніше перерахування коштів НБУ порівняно з графіком попереднього року, то цей профіцит перетворюється на дефіцит у понад 24 млрд. грн.