Макроекономічний аналіз на 19 листопада 2019 року

Зростання реального ВВП у ІІІ кварталі становило 4,2% р/р. Незважаючи на сповільнення, це другий кращий результат окремого кварталу за період 2017-2019 років. Таким чином, зростання за підсумками 9 місяців 2019 року становило 3,9% р/р. Це найшвидший темп зростання української економіки за 8 років.

Інфляція сповільнилася до 6,5% р/р. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у жовтні 2019 року збільшився на 0,7% м/м. Це було значно менше, ніж у жовтні минулого року, завдяки чому зростання ІСЦ у річному вираженні сповільнилося одразу на 1 відсотковий пункт: з 7,5% р/р у вересні до 6,5% р/р у жовтні. Таким чином, інфляційна динаміка впритул наблизилася до цільового коридору НБУ (4-6%). Це дає підстави очікувати на подальше зниження облікової ставки.

Приплив коштів клієнтів до банків дедалі прискорюється. У жовтні кошти населення у банках у національній валюті збільшилися ще на 4,8 млрд. грн. (1,7% м/м), у іноземній валюті – на 217 млн. дол. США (2,4% м/м). Корпоративні клієнти також збільшили залишки на рахунках: на 1,3 млрд. грн. (0,5% м/м) та 88 млн. дол. США (1,4% м/м). У жовтні сумарний зважений темп зростання депозитної бази банків сягнув нового посткризового максимуму 14% р/р. Натомість, кредитний портфель банківської системи не зростає.

Міжнародні резерви стабільні. За підсумками жовтня міжнародні резерви Національного банку України залишилися незмінними на позначці 21,4 млрд. дол. США. Це відбулося заявки нетто-купівлі іноземної валюти на 194 млн. дол. США через інтервенції НБУ та надходження 262 млн. євро від Європейського Союзу. Ці операції компенсували виплати за державним боргом у обсязі 632 млн. дол. США.

Місія МВФ повернулася до Києва, парламент ухвалив низку реформаторських законів.  Минулого тижня до Києва прибула місія Міжнародного валютного фонду, яка проводить переговори про нову програму фінансової підтримки для України. Тимчасом Верховна Рада низку важливих законодавчих ініціатив, у тому числі про так званий анбандлінг у сфері транспортування природного газу, створення Боргового агентства України. У першому читанні ухвалено законопроекти про обіг земель сільськогосподарського призначення, про скасування державної монополії на виробництво та експорт етилового спирту, про реформування сфери видобутку бурштину. Також вчасно ухвалено Державний бюджет України на 2020 рік із помірним плановим обсягом дефіциту 2,1% ВВП.