Макроекономічний аналіз на 2 квітня 2021 року

Українська економіка у 2020 році скоротилася на 4%, проте у гривневому обсязі зросла більш як на 5%. Детальні дані від Державної служби статистики показують, що обсяг ВВП України за підсумками року становив 4194 млрд. грн. Це означає, що за скорочення реального ВВП на 4% номінальний ВВП (тобто грошовий обсяг економіки) зріс на 5,4% через інфляційні процеси (зростання індексу-дефлятора становило 9,8%). У структурному розрізі попиту найсуттєвішим було скорочення інвестицій, яке становило 24,4%. Натомість споживання домашніх господарств збільшилося на 1,6%. У галузевому розрізі найбільше скорочення доданої вартості в 2020 році зафіксовано у готельно-ресторанному бізнесі (на 28,5%), а також у «інших видах послуг» (на 23,1%). Тимчасом активні державні видатки зумовили зростання у будівництві на 5,2%. Всупереч загальній тенденції, зростання спостерігалося також у торгівлі (+4,9%), охороні здоров’я (+2,2%), державному управлінні (+1,5%), інформаційно-телекомунікаційному (+1,3%) та фінансовому (+1,2%) секторах, а також в операціях з нерухомим майном (+1,2%).

Харчова промисловість посилила спад через вичерпання врожаю-2020. У лютому промислове виробництво в Україні скоротилося на 4,6% р/р. Найбільш потужним був спад у харчовій промисловості: на 13,1% р/р. Це пов’язано з вичерпанням запасів для переробки від врожаю 2020 року, який був меншим за попередній. Наприклад, виробництво нерафінованої соняшникової олії у лютому впало на 25% р/р. Осередком зростання залишається хімічна промисловість, де виробництво у лютому збільшилося на 13,5% р/р.

Активне зростання середньої зарплати триває. За даними Державної служби статистики, у лютому середня заробітна плата в Україні становила 12549 грн., що на 15,7% більше показника лютого минулого року. Зростання реальної середньої зарплати (за вирахуванням інфляції) склало 7,6% р/р.

Регіон навколо столиці лідирує за зростанням роздрібних продажів. У лютому збільшення роздрібного товарообігу в Україні прискорилося до 5,6% р/р. Найбільш активне (темпом понад 10% р/р) зростання товарообігу спостерігається у Київській області.

Авторинок зафіксував суттєве пожвавлення попиту. За даними Асоціації «Укравтопром», у березні в Україні було зареєстровано понад 9 тис. нових легкових автомобілів, що відповідає зростанню на 43% м/м та 45% р/р. Частково потужне річне зростання на 45% пояснюється запровадженням карантинних обмежень у другій половині березня минулого року, проте показник зростання до березня 2019 р. все одно становить доволі потужні 23%.

Зовнішня торгівля вже демонструє темп зростання майже на 30%. За оперативними даними Державної митної служби, у березні імпорт товарів сягнув 6 млрд. доларів (зростання на 26% р/р), а експорт збільшився на 27% р/р до 5,3 млрд. доларів. У імпорті зростання спостерігалося за широким колом товарних груп. Так, велику роль у прирості імпорту відігравали машини та обладнання, автомобілі, сільськогосподарська техніка, полімерна продукція. Активізація імпорту дала Державній митній службі змогу наростити надходження до Державного бюджету України у березні на 40% р/р. На відміну від імпорту, зростання експорту менш диверсифіковане та базується головно на високих світових цінах: три чверті приросту до минулого року забезпечено нарощуванням валютної виручки від продажу чорних металів (+75% р/р) та залізорудної сировини (+99% р/р).