Макроекономічний аналіз на 21 серпня 2017 року

За попередньою оцінкою Державної Служби Статистики України, економіка в другому кварталі зросла на 2,4% у порівнянні з відповідним місяцем минулого року, після зростання на 2,5% в попередньому кварталі. У порівнянні з першим кварталом 2017 року, за останні три місяці ВВП збільшився на 0,6% (з урахуванням фактора сезонності). З щомісячної макроекономічної статистики можна побачити, що основними драйверами зростання ВВП у другому кварталі, швидше за все, були оптова та роздрібна торгівля, які в першій половині року зросли на 1,5% і на 7,3% відповідно, ніж за аналогічний період попереднього року. Більш того, завдяки пожвавленню ділової активності та високому інвестиційному попиту, будівництво підскочило на 24,6% за перші шість місяців 2017 року. Також в переробній промисловості спостерігався ріст на 3,6%. З видаткової сторони ВВП, зростання реальної заробітної плати в першому півріччі на 19,7% сприяло збільшенню споживання домогосподарств у другому кварталі. Крім того, динаміка інвестицій теж була позитивною на фоні високого інвестиційного попиту і зростання доходів підприємств.

Незважаючи на позитивну динаміку в січні-червні 2017 року, зростання ВВП може сповільнитися до четвертого кварталу через високу базу порівняння. Адже в четвертому кварталі 2016 року ВВП різко підскочив на 4,8%. На даний момент, Національний банк України очікує зростання економки на 1,6% в 2017 році і на 3,2% в 2018 році. З огляду на поточну економічну ситуацію і існуючі ризики, ми вважаємо, що зростання в межах 1,5 - 2% в цьому році виглядає найбільш ймовірним на даний момент.

Ліквідність банківської системи помітно знизилася минулого тижня внаслідок сплати податків підприємствами. Залишки на коррахунках скоротилися більш ніж на 7 млрд. грн. до 40,4 млрд. грн., тоді як обсяг коштів, вкладених в депозитні сертифікати НБУ, знизився на 2 млрд. грн. до 44,9 млрд. грн. Зниженню ліквідності сприяло подорожчання ресурсів на міжбанківському кредитному ринку. Індекс міжбанківських ставок (овернайт) піднявся з 10,87% до 11,53% за тиждень.

Гривня продовжує зміцнюватися. Минулого тижня, курс USD/UAH опустився трохи нижче позначки 25,50. Таке стрімке зміцнення гривні пов'язане з надлишковою пропозицією валюти на тлі великих податкових відрахувань до бюджету. Для стримування надмірної волатильності на валютному ринку, Нацбанк провів два аукціони (14 і 17 серпня), на яких викупив в цілому 90,2 млн. дол.

Минулого вівторка, 15 серпня, Міністерству Фінансів вдалося залучити в бюджет України близько 10,3 млрд. грн. на аукціонах ОВДП. Така величезна сума залучення пояснюється високим попитом (13 заявок) на дворічні валютні облігації - їх було продано на 351,5 млн. дол., а середньозважена дохідність склала 5,40%. Крім цього, на минулому аукціоні пропонувалися і гривневі папери терміном на один рік і три роки. Вони також користувалися попитом. Річні ОВДП залучили до бюджету 620,2 млн. грн. (прибутковість склала 14,40%), а трирічки - 677,8 млн. грн. (14,54%).