Макроекономічний аналіз на 22 травня 2017 року

За попередньої оцінки Державної Служби Статистики України, в 1-му кварталі 2017 року, зростання ВВП сповільнилося до 2,4% р/р з 4,8% р/р у 4-му кварталі 2016 року

На динаміку ВВП у січні-березні впливало кілька факторів. З одного боку, внаслідок ескалації конфлікту на сході країни і економічної блокади окупованої частини Донбасу, промислове виробництво знизилося на 0,7% р/р. У сільському господарстві також був невеликий спад - 0,8% р/р. З іншого боку, пожвавлення ділової активності сприяло зростанню будівництва на 19,4% р/р, тоді як роздрібна торгівля зросла на 3,1% р/р на тлі зростання доходів населення і стабілізації цін. 

Вперше за три роки банківський сектор показу прибуток (5,1 млрд. грн. у 1-му кварталі), так що внесок фінансового сектору в зростання ВВП швидше за все теж був позитивним. Слід зазначити, що з урахуванням фактору сезонності, ВВП в 1-му кварталі скоротився на 0,3% кв/кв, що не дивно з огляду на різкий скачок в попередньому кварталі (на 1,9% кв/кв). Ми очікуємо поступове уповільнення економічного зростання до кінця року на тлі високої бази порівняння. За нашими оцінками, зростання ВВП в 2017 році складе 1,5-2% р/р після збільшення на 2,3% р/р у 2016-му.

Минулого вівторка, 16 травня, місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) прибула в Україну в рамках четвертого перегляду програми співпраці. Місія пробуде в Києві до 26 травня. Основна увага експертів МВФ найімовірніше буде зосереджена на пенсійній та земельній реформах, оскільки, згідно з останнім меморандумом, вони повинні бути прийняті до кінця квітня і до кінця травня відповідно. Як відомо, 17 травня, Кабінет міністрів України прийняв проект пенсійної реформи, так що тепер слово за Верховною Радою. З огляду на те, що реформи пенсійної системи і ринку землі є надзвичайно резонансними темами, і використовуються деякими політичними силами для поліпшення своїх рейтингів, ми вважаємо, що їх прийняття Радою може затягнутися. Таким чином з трьох запланованих траншів цього року (1,9 млрд. дол., 1,3 млрд. дол. і 1,3 млрд. дол.), велика вірогідність Україна зможе отримати лише один або в кращому випадку два.

Минулого тижня гривня продовжила зміцнюватися по відношенню до долара, що було пов'язано з високою пропозицією валюти через великі податкові платежі. Зниження долару США в парі з основними валютами спостерігалося після новин про звільнення голови ФБР і чуток про передачу Росії секретних даних президентом США. В результаті курс USD/UAH опустився нижче 26,40, тоді як EUR/UAH навпаки піднявся на 40-45 копійок, і наблизився до 29,50. Національний банк провів минулого тижня два валютні аукціони з купівлі, і залучив до резервів загалом 80,6 млн. дол. (без урахування інтервенцій за запитом кращого курсу). В цілому, завдяки аукціонам, з початку місяця НБУ вдалося збільшити міжнародні резерви на 209,2 млн. дол. З огляду на сприятливу динаміку на валютному ринку і конфіскацію коштів колишнього президента України, за результатами травня Міжнародні резерви вцілому можуть перевищити 18 млрд. дол.

Минулого вівторка, 16 травня, Міністерство фінансів провело черговий аукціон з розміщення ОВДП, в результаті якого до бюджету вдалося залучити 2,4 млрд. грн. До розміщення пропонувалися як гривневі папери терміном півроку і рік, так і трирічні папери, номіновані в іноземній валюті. Шестимісячних ОВДП було продано на 449 млн. грн. Середньозважена дохідність за ними опустилася на 27 б.п. до 14,03%. Попит на річні папери був вищим, завдяки чому вдалося залучити в бюджет 980 млн. грн. із середньозваженою дохідністю 14,44% (-5 б.п. порівняно з попереднім аукціоном). Валютних ОВДП було продано на суму 38 млн. дол. (близько 1 млрд. грн.), а їх прибутковість склала 5,49%.