Макроекономічний аналіз на 23 липня 2020 року

Національний банк України не планує зниження облікової ставки нижче 6%. НБУ залишив облікову ставку на рівні 6% річних. За оцінками НБУ, баланс інфляційних чинників і ризиків свідчить про відсутність підстав для зниження ставки. НБУ очікує прискорення інфляції до 4,7% на кінець 2020 року, тобто на її повернення до цільового діапазону. В цьому контексті Нацбанк просигналізував про стабільну облікову ставку на низькому рівні 6% річних до кінця 2020 року.


Зростання депозитів банківської системи триває. Відповідно до оперативних даних Національного банку України, у червні обсяг гривневих коштів на рахунках населення збільшився на 8,9 млрд. грн. (на 2,5% м/м), бізнесу – на 17,9 млрд. грн. (5,6% м/м). Динаміка залишків коштів на валютних рахунках була менш вираженою: фізичні особи збільшили їх на 32 млн. дол. США (0,3% м/м), проте бізнес – зменшив на 139 млн. дол. США (1,8% м/м). Загалом, зростання депозитної бази банківської системи у річному вимірі становить 24%.


Спад у промисловості суттєво сповільнився. У червні виробництво в українській промисловості зменшилося на 5,6% р/р. Це є суттєвим покращенням динаміки після зниження на 16,2% р/р у квітні та на 12,2% р/р у травні. Деякі галузі навіть вийшли на позитивну динаміку: харчова (+0,8% р/р), коксохімія та виробництво нафтопродуктів (+7,7% р/р), а також хімічна промисловість (+1,1% р/р). За підсумками першого півріччя 2020 року українська промисловість скоротила обсяги виробництва на 8,3%. Найсуттєвіше скорочення виробництва за цей період зафіксовано у вугільній галузі (-24%) та машинобудуванні (-22,2%).


Роздрібний товарообіг відновив зростання. У червні роздрібний товарообіг збільшився на 1,4% р/р. Це перший місяць зростання після двох місяців спаду, викликаного обмеженням роботи торгівельних точок через карантинні заходи. Відновлення позитивної динаміки роздрібної торгівлі після послаблення карантинних обмежень свідчить про порівняно невеликі вторинні ефекти карантину для споживчого попиту. За підсумками першого півріччя 2020 року роздрібний товарообіг зріс на 3%.

Порти України збільшили перевалку вантажів на 10%. Згідно даних Асоціації морських портів України (АМПУ), у січні-червні українські порти збільшили перевалку вантажів на 9,9%. Зокрема, на експорт було поставлено 60,3 млн. т вантажів, що відповідає зростанню на 8,7%. Зокрема, експорт рудних вантажів через порти було збільшено на 52,5% до 17,4 млн. т. Перевалка імпортних вантажів через порти України у першому півріччі становила 12,4 млн. т (зростання на 12,9%).