Макроекономічний аналіз на 23 січня 2019 року

Банківська система збільшила балансові показники у 2018 році. Відповідно до попередніх даних грошово-кредитної статистики Національного банку України, у 2018 році кредитний портфель банківської системи збільшився на 6%, депозитна база – на 4%. Найбільш жваво зростали кредити домашнім господарствам у гривні, які за рік збільшилися на 31%. Завдяки стабільності валютного курсу та підвищенню процентних ставок впродовж 2018 року клієнти банків надавали дедалі більшу перевагу вкладам у національній валюті: за рік сумарні депозити у гривні збільшилися на 10%, тимчасом як клієнтські кошти у іноземній валюті скоротилися на 2%. Наразі гривня та іноземна валюта у банківських вкладах співвідносяться як 59:41 (торік 56:44).

Роздрібна торгівля у 2018 році зросла на 6,1%. Відповідно до даних Державної служби статистики, у 2018 році товарооборот роздрібної торгівлі зріс на 6,1% у реальному вираженні. Поміж великих регіонів, найактивніше (+10-14%) зростали роздрібні продажі у Донецькій, Київській та Полтавській областях. З іншого боку, у місті Київ, Одеській і Харківській областях роздрібні продажі зростали мляво (+1-3%).

Інфляція сповільнилася до 9,8%. Відповідно до даних Державної служби статистики, у грудні 2018 року динаміка індексу споживчих цін (ІСЦ) сповільнилася з 10% до 9,8% у річному вимірі. Зокрема, сповільненню інфляції сприяло зниження цін на нафтопродукти в Україні на тлі охолодження світових цін на нафту. Фактичний показник інфляції на кінець року виявився дещо нижчим за останній прогноз НБУ (10,1%). У разі закріплення позитивних інфляційних тенденцій Національний банк України може вдатися до пом’якшення монетарної політики, тобто до зниження облікової ставки.

Український бізнес зберігає оптимістичний погляд на економічні умови. Відповідно до регулярного дослідження думки українських підприємств, здійсненого у IV кварталі 2018 року Національним банком України, більшість компаній мають позитивні очікування від найближчого майбутнього. Більшість опитуваних очікує збільшення продажів, покращення фінансового результату, нарощування інвестицій та робочої сили упродовж наступних 12 місяців. Результуючий Індекс ділових очікувань (ІДО) зберігся у позначки 117 пунктів (значення понад 100 вказують на оптимістичні очікування).