Реальний ВВП зріс на 2,7%, номінальний – на 29%. Державна служба статистики покращила оцінку зростання реального ВВП у ІІІ кварталі з 2,4% до 2,7% р/р. Як і раніше, основний внесок у зростання було забезпечено споживанням домогосподарств, яке збільшилося на 9% р/р у реальному вимірі. Інвестиції зросли на 14,5% р/р. Натомість зовнішній сектор практично нівелював все зростання внутрішнього попиту: фізичні обсяги експорту впали на 8,6% р/р, а імпорту – зросли на 12,3% р/р. За підсумками 9 місяців 2021 року реальний ВВП України зріс лише на 2,2%. У IV кварталі очікується прискорення на тлі рекордного урожаю пізніх культур (кукурудза, соняшник) у сільському господарстві. Варто зазначити, що зростання дефлятора (цінової компоненти) ВВП у ІІІ кварталі було майже у 10 разів швидшим і становило 25,5%. Найсильнішим було зростання цін у експорті – на 57,5%. Номінальний обсяг ВВП у ІІІ кварталі сягнув рекордних 1,5 трлн. грн., збільшившись на 29% р/р. З докладними даними ВВП за секторами у зручному інфографічному форматі можна ознайомитися у розділі «Аналітика» на веб-сайті НАБУ.
Промисловість зберігає мляве зростання. У листопаді обсяги промислового виробництва зросли на 0,4% р/р. На відміну від жовтня, енергетичний сектор зафіксував спад на 6,4% р/р (у листопаді погода була м’якою). Помітне зростання у листопаді зафіксовано у фармацевтичній (+14,2% р/р), хімічній (+8,5% р/р) галузях, а також у машинобудуванні (+6,7% р/р). За підсумками 11 місяців 2021 року зростання промислового виробництва становило 1,3%.
У роздрібній торгівлі – стабільне зростання. У листопаді роздрібний товарообіг збільшився на 5,8% р/р у реальному вираженні. За підсумками 11 місяців 2021 року роздрібні продажі в Україні зросли на 11,2%. Серед лідерів зростання можна відзначити Полтавську (+17,5%) та Львівську (+18,1%) області.
Рекордний врожай пізніх культур сформував шалене зростання у сільському господарстві в IV кварталі. У листопаді обсяги сільськогосподарського виробництва зросли на 54% р/р (після зростання на 61% р/р у жовтні). Така потужна динаміка сформована не тільки рекордним врожаєм пізніх культур, а і зсувом аграрного сезону на більш пізній період. У 2021 році Україна встановила подвійний рекорд врожаю: за попередніми оцінками, валовий збір зернових і зернобобових перевищив 84 млн. т, а збір олійних склав понад 22,5 млн. т. За підсумками 11 місяців 2021 року зростання сільськогосподарського виробництва становило 16,7%.
Україна використала всі кошти глобального розподілу СПЗ на бюджетні цілі. У грудні Міністерство фінансів використало весь залишок глобального розподілу СПЗ у обсязі 1,3 млрд. доларів. Нагадаємо, у серпні Україна отримала доступ до своєї квоти у глобальному розподілі СПЗ (загалом 650 млрд. доларів) в обсязі 2,7 млрд. доларів. Першу частину (1,4 млрд. доларів) було використано вже у вересні для здійснення виплат за державним боргом. Потреба фінансування великого бюджетного дефіциту у грудні зумовила використання решти доступних коштів.