Макроекономічний аналіз на 24 жовтня 2019 року

НБУ прискорив зниження облікової ставки. Правління Національного банку України вирішило зменшити облікову ставку на 100 пунктів до 15,5% річних. Це рішення було зумовлене зниженням інфляції у вересні до 7,5% р/р та очікування подальшого дезінфляційного тренду. Зниження ставки з початку 2019 року вже сягнуло 250 пунктів. НБУ підтвердив ціль зниження облікової ставки до «нейтрального рівня» 8% річних у 2021 році за умови стійкого зниження інфляції до цілі 5%. Наступний перегляд облікової ставки відбудеться 12 грудня.

Спад промислового виробництва триває. У вересні 2019 року виробництво промислової продукції зменшилося на 1,1% р/р. Це четвертий місяць спаду в промисловості поспіль. Всі галузі продемонстрували слабку динаміку. Серед значущих видів продукції особливо значним було скорочення виробництва тракторів (на 45%), скрапленого пального (на 27%), горілки (на 24% р/р), цукру (на 19% р/р), цигарок (на 16% р/р). За підсумками 9 місяців українська промисловість продемонструвала нульову динаміку. За цей період лідером спаду є легка промисловість (-10,3% р/р), лідером зростання – фармацевтична (+8,1% р/р).

Споживчий ринок залишається локомотивом економіки.  У вересні товарообіг роздрібної торгівлі збільшився на 8,6% р/р. За підсумками 9 місяців зростання товарообігу становило 9,8% р/р. Серед лідерів зростання – Київ і Київська область, Вінницька область. Слабкі темпи зростання роздрібних продажів спостерігаються у Полтавській і Харківській областях. Оборот оптової торгівлі за цей же період скоротився на 1% р/р.

Автоперевезення вантажів активно зростають. За підсумками 9 місяців зростання вантажообігу транспорту становило 1,9% р/р. Основою зростання є збільшення автомобільних перевезень на 15,1% р/р. За цей же період вантажообіг трубопроводами зріс на 2,7% р/р, залізницею – зменшився на 1,6% р/р.

Будівельна галузь також нарощує обсяги. За підсумками 9 місяців зростання обсягу будівельних робіт склало 20,5% р/р. Зокрема, будівництво нежитлових будівель зросло на 31,5% р/р, житлових – лише на 2% р/р.

Україна набула 7 сходинок у ранкінгу DoingBusiness. У черговому дослідженні Doing Business in 2020 Україна посіла 64 місце, покращивши результат на 7 сходинок порівняно з попереднім роком. Автори дослідження відзначили прогрес за багатьма компонентами рейтингу, особливо в сфері отримання дозволів на будівництво та захисту прав міноритарних інвесторів.