Макроекономічний аналіз на 24 жовтня 2018 року

Україна має попередню домовленість із МВФ про нову програму. Україна та Міжнародний валютний фонд досягли попередньої згоди про нову кредитну програму stand-by обсягом 3,9 млрд. доларів та тривалістю до І кварталу 2020 року. Попередніми умовами ухвалення цієї програми є підвищення ціни на газ для побутових споживачів на 23% у рамках поступового графіку та ухвалення збалансованого Державного бюджету на 2019 рік. Вхід у програму МВФ дасть можливість рефінансувати великі виплати за державним боргом у 2019 році, забезпечивши умови для збереження макрофінансової стабільності.

Оптимізм бізнесу більше не зростає… Згідно останнього дослідження НБУ, Індекс ділових очікувань (ІДО) у ІІІ кварталі зменшився на 1,1 пункту до 117,2. Хоч значення індексу понад 100 і означає перевагу оптимістичних очікувань серед українських керівників підприємств, але зниження (яке відбувається вже два квартали поспіль) вказує на вщухання оптимізму.

…а споживчі настрої покращилися. Чергове щомісячне настроїв споживачів від компанії GfK Ukraine зафіксувало зростання Індексу споживчих настроїв (ІСН) у вересні 2018 року на 2,3 пункту до 62,6.

Промислове виробництво розпочало осінь поглибленим спадом... За даними Державної служби статистики, у вересні 2018 року промислове виробництво скоротилося на 1,3% р/р. Слабкі результати показали багато великих галузей: металургія, машинобудування, енергетика. Зростання промислового виробництва за підсумками 9 місяців 2018 року становило 1,8%.

...а роздрібна торгівля надалі зростає. У вересні 2018 року товарооборот роздрібної торгівлі збільшився на 6,9% р/р. За підсумками 9 місяців 2018 року зростання торгівельного товарообороту становило 5,5%.

Великий врожай покращує динаміку сільського господарства та транспорту. У вересні випуск у сільському господарстві збільшився на 4,9% р/р. Завдяки збільшенню перевезень сільськогосподарської продукції спад у вантажообороті транспорту скоротився з 7% р/р у серпні до 4% р/р у вересні. Зокрема, спад у перевезеннях вантажів припинився, проте досі спостерігається скорочення транзиту газу порівняно з минулим роком.