Макроекономічний аналіз на 26 липня 2019 року

НБУ знизив облікову ставку до 17%. Національний банк України вирішив відновити рух у бік зниження облікової ставки та зменшив її ще на 50 базисних пунктів до 17% річних. За зниженням ставки послідувало скорочення доходності розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) на первинних аукціонах Міністерства фінансів України. Так, доходність розміщення 3-місячних гривневих ОВДП на наступному аукціоні зменшилася на 33 б.п. до 16,63% річних, 12-місячних – на 69 б.п. до 16,99% річних.

Інфляція сповільнилася до 9%. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у червні скоротився на 0,5% м/м, що було зумовлено сезонним зниженням цін на овочі. Зростання ІСЦ у річному вимірі сповільнилося до 9%, а динаміка базового ІСЦ залишилася стабільною на позначці 7,4% р/р.

Зростання у промисловості зменшило темпи. У червні промислове виробництво в Україні припинило зростати та скоротилося на 2,3% р/р. Великою мірою погіршення динаміки було зумовлено календарним ефектом. До того ж у перший місяць літа суттєво скоротилося виробництво у металургії (на 6% р/р). За підсумками першого півріччя 2019 року промислове виробництво в Україні зберегло невелику позитивну динаміку: +0,5%.

Зростання роздрібних продажів прискорилося. У червні обсяг роздрібної торгівлі збільшився на 13,6% р/р. За підсумками першого півріччя 2019 року зростання роздрібних продажів становило 10,3%.

Реальний сектор зберігає оптимістичні очікування. Відповідно до дослідження настроїв українського бізнесу, здійсненого НБУ в ІІ кварталі 2019 року, більшість респондентів досі мають позитивні очікування щодо фінансово-економічного середовища. Індекс ділових очікувань несуттєво скоротився на 2 пункти, проте залишився у зоні позитивних очікувань: на позначці 117,8. Оптимізм переважає за всіма ключовими компонентами: зростання обсягів реалізації, покращення фінансово-економічного стану, нарощування інвестицій та персоналу. Також керівники українських компаній зазначають збільшення схильності до отримання банківських кредитів.

Знято обмеження на репатріацію дивідендів. До цього українські підприємства могли виплачувати іноземним акціонерам належні їм дивіденди у межах ліміту 12 млн. євро на місяць.

МВФ знову погіршив прогнози щодо світової економіки. Прогноз зростання світового валового внутрішнього продукту (ВВП) на 2019 рік погіршено на 0,1 в.п. до 3,2%. Особливо суттєво погіршено прогнози динаміки ВВП у великих економіках, що розвиваються: Бразилії, Мексиці, ПАР та Росії. Прогноз зростання реального ВВП США у 2019 році натомість покращено на 0,3 в.п. до 2,6%.