Макроекономічний аналіз на 27 серпня 2019 року

Зростання української економіки прискорилося до 4,6%... У ІІ кварталі 2019 року реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України зріс на 4,6% р/р, що є найкращим результатом за всю посткризову історію відновлення економіки (минулого разу реальний ВВП збільшився також на 4,6% р/р у IV кварталі 2016 року завдяки великому врожаю кукурудзи). Кумулятивне зростання української економіки за останні 4 роки перевищило 13%.

…проте промисловість не може наростити обсяги виробництва. У липні 2019 року обсяги промислового виробництва зменшилися на 0,2% р/р. З одного боку, це значно краще за спад на 2,3% р/р, що його було зафіксовано у червні. З іншого боку, це не виправдало очікування ринку (консенсус Reuters очікував на зростання на 1,2% р/р) та є продовженням стагнації у промисловості. У липні добувна промисловість та енергетика погіршили динаміку, харчова – покращила. За підсумками 7 місяців українська промисловість наростила обсяги виробництва лише на 0,4% р/р.

Високий врожай зерна підтримує потужне зростання агросектору. В липні 2019 року обсяги виробництва у сільському господарстві зросли на 18,3% р/р. За підсумками 7 місяців виробництво збільшилося на 12% р/р, зокрема у рослинництві – на 20% р/р, а у тваринництві – лише на 2% р/р.

Роздрібна торгівля зберігає високі темпи зростання. У липні товарообіг роздрібної торгівлі зріс на 9% р/р. А за підсумками 7 місяців зростання товарообігу становило 10,1% р/р.

Безготівкові платежі з банківськими картками активно розвиваються. У першому півріччі 2019 року обсяг безготівкових операцій із платіжними картками українських банків зріс на 44% р/р та сягнув 49,4% загального обсягу операцій із картками (решта припадає на отримання готівки). Таким чином, безготівкові операції та зняття готівки фактично зрівнялися у обсягах (ще три роки тому співвідношення було 1:2 на користь отримання готівки). Активно зростає використання безконтактних та токенізованих (прив’язаних до гаджетів) платіжних карток: вже близько 30% операцій із платіжними терміналами в Україні здійснюється з використанням таких карток.