Макроекономічний аналіз на 29 травня 2017 року

У квітні спад промислового виробництва заглибився до -6,1% р/р з -2,7% р/р у березні. Сезонно скоригований індекс промислової продукції також показав істотне зниження - на 1,7% м/м. Найбільше падіння випуску спостерігалося у добувній промисловості (-12,3% р/р або 2,2% м/м).

Найбільш відчутно скоротився видобуток кам'яного вугілля (-23,6% р/р) і металевих руд (-14,4% р/р), що скоріш за все пов'язано з економічною блокадою окупованій частини Донбасу. Виробництво в переробній промисловості скоротилося на 2,8% р/р (-1,7% м/м) на тлі несприятливої ​​динаміки в добувній промисловості. Виробництво коксу знизилося на 27,3% р/р через зростання дефіциту вугілля і періодичних обстрілів на кордоні з зоною АТО. Таким чином, з огляду на спад у виробництві коксу та видобування металевих руди, не дивно, що випуск продукції металургійної промисловості скоротився на 10,7% р/р у квітні. У виробництві фармацевтичної продукції також був спад - на 14,1% р/р. З іншого боку, в харчовій промисловості як і раніше зростання - на 3,1% р/р. Незважаючи на те, що виробництво в енергетиці знизилося на 8,5% р/р, сезонно скориговані дані показали відновлення на 5,7% м/м. В цілому, в перші чотири місяці 2017 року промислове виробництво скоротилося на 2% р/р, тоді як роком раніше спостерігалося зростання на 4,5% р/р.

Всю першу половину тижня гривня зміцнювалася, і до 24 травня, курс USD/UAH знизився до 26,26/26,27. Починаючи з четверга, 25 травня, на валютному ринку відчувається дефіцит, як наслідок, гривня дещо ослабла. В результаті, тиждень закінчився на рівні USD/UAH 26,36/26,39. Національний банк минулого тижня вийшов з валютним аукціоном лише один раз (23 травня), і привернув до резервів 50 млн. дол. Як повідомив заступник голови Національного банку України Олег Чурій, станом на 25 травня, міжнародні резерви перебували на рівні 17,6 млрд. дол.

Правління НБУ, 25 травня, прийняло рішення знизити облікову ставку на 50 б.п. до 12,5%. Згідно з повідомленням, таке рішення пов'язане з необхідністю підтримки економічного зростання. Крім цього, позитивні тенденції на валютному ринку останнім часом також посприяли зниженню ставки. За словами регулятора, дане рішення не суперечить інфляційним цілям на 2017-2018 роки. З огляду на те, що НБУ очікує уповільнення інфляцією до 9,1% р/р до кінця цього року, існує висока ймовірність, що це не останнє зниження у поточному році.

Національний банк продовжує послаблювати валютні обмеження. Відтак, з 26 травня, максимальний термін розрахунку за експортно-імпортними операціями зріс зі 120 до 180 днів, що сприятиме поліпшенню зовнішньої торгівлі. Також регулятор дозволив іноземним інвесторам повертати вкладені в Україну кошти (у вигляді корпоративних прав, цінних паперів і т.д.) за кордон. Крім цього, компанії зможуть достроково погашати зовнішні кредити, якщо в якості забезпечення розрахунків були надані зобов'язання міжнародних фінансових організацій. Останні дві зміни вступають в силу з 12 червня. Таким чином ми бачимо, що регулятор робить кроки для поліпшення інвестиційного клімату в Україні.

Місія МВФ закінчила свою роботу в Україні 26 травня. Експерти відзначають позитивні тенденції в економіці та очікують, що зростання в 2017 році перевищить 2%. Проте, для підтримки стабільного економічного зростання необхідно продовжувати впровадження структурних реформ, а саме - пенсійної реформи, реформи ринку землі та антикорупційної реформи. Крім цього, МВФ радить прискорити приватизацію. Відповідно до прес-релізу, для завершення четвертого перегляду програми співпраці (і як наслідок цього, отримання п'ятого траншу в розмірі 1,9 млрд. дол.), необхідно щоб Верховна Рада схвалила вже розроблені проекти реформ.

Минулого вівторка, Міністерство фінансів провело черговий аукціон з розміщення ОВДП. Цього разу залучено 1,9 млрд. грн. в бюджет. До розміщення пропонувалися гривневі папери терміном на півроку, рік і два роки. Найпопулярнішими були дворічні облігації, яких продано на 1,8 млрд. грн. Середньозважена дохідність склала 14,6%. Обсяги залучених коштів за рахунок розміщення шестимісячних і річних ОВДП були на порядок нижче - 70,3 млн. грн. (14%) і 87,4 млн. Грн. (14,44%) відповідно.