Макроекономічний аналіз на 29 жовтня 2021 року

У промисловості зберігається стагнація виробництва. У вересні обсяги промислового виробництва вперше за 7 місяців перейшли до спаду, який становив 0,7% р/р. По суті, це продовження стагнації виробництва, яка просто змінила знак плюс на мінус. Найбільший спад зафіксовано у вугільній промисловості, яка скоротила виробництво у вересні на 12,7% р/р. Водночас тривало зростання виробництва коксу та продуктів нафтопереробки (завдяки нафтопереробній складовій), яке становило 13,8% р/р. За підсумками 9 місяців 2021 року українська промисловість наростила виробництво на скромні 1,4%.

Інфраструктурне будівництво активізує зростання. У вересні обсяги виробництва у будівельній галузі збільшилися на 10,1% р/р. Водночас змінилися основні рушії зростання. Житлове будівництво виробництво сповільнило динаміку зростання до 1,7% р/р. Тимчасом збільшення будівництва інженерних споруд прискорилося до 18% р/р. За підсумками 9 місяців 2021 року будівельна галузь наростила виробництво на 3,2%.

Зростання зарплат очікувано сповільнилося, залишається вищим за споживчу інфляцію. У вересні середня заробітна плата в Україні становила 14239 грн., що відповідає зростанню на 18,7% р/р. Сповільнення після зростання темпами понад 20% пов’язане передусім зі сповільненням динаміки мінімальної заробітної плати з 27% до 20% р/р. З урахуванням інфляції реальна середня зарплата збільшилася на 6,9% р/р. Лідером зростання зарплат є готельно-ресторанний бізнес (відновлення після вимушеного провалу 2020 р.). Зростання зарплат у фінансовому секторі трохи менше за середній показник в Україні.

Роздрібна торгівля сповільнила динаміку, проте зберігає міцний тренд зростання. У вересні роздрібний товарообіг збільшився на 5,9% р/р у реальному вираженні. На перший погляд, це суттєве сповільнення після 9,6% р/р у серпні. Проте сповільнення пов’язане із посиленням бази порівняння, а зростання до докризових обсягів залишається потужним (18% до вересня 2019 р.). За підсумками 9 місяців 2021 року роздрібні продажі в Україні зросли на 12,2%.

Зростання коштів домогосподарств у банках триває. Відповідно до даних Національного банку України, залишки коштів на рахунках фізичних осіб у вересні зросли на 8,3 млрд. грн., а кошти у іноземній валюті – трохи зменшилися на 39 млн. доларів. Зростання вкладів домогосподарств у річному вимірі становить 17%. За цей же період кошти українців на банківських рахунках в іноземній валюті зросли лише на 3%.