Макроекономічний аналіз на 30 липня 2018 року

Макроекономічний аналіз на 30 липня 2018 року

Промисловість наростила виробництво на 2,5% у першому півріччі. У червні 2018 року зростання обсягу промислового виробництва трохи сповільнилося: 2,2% порівняно з аналогічним місяцем минулого року. Серед великих галузей найбільше відзначилися у машинобудуванні (з 7% до 4,8% р/р) та у енергетиці (з 8,6% до 4,8% р/р). За підсумками першого півріччя 2018 року промислове виробництво в Україні збільшилося на 2,5% р/р.

Інфраструктурне будівництво тримає позитивні темпи у галузі. У червні зростання обсягів будівництва також становило 2,2% р/р. У минулому місяці на результат вплинуло інфраструктурне будівництво (збільшення на 17,9% порівняно з аналогічним місяцем минулого року), тимчасом як у житловому будівництві у перший місяць літа було зафіксовано спад на 23% р/р. За підсумками першого півріччя зростання у будівництві становило 2,8% р/р.

Стале збільшення товарообігу триває. Зростання роздрібного товарообігу у червні становило 5,8% р/р. За підсумками першого півріччя 2018 року збільшення цього показника склало 5,7% р/р, або 6,2% р/р з урахуванням торгової діяльності фізичних осіб-підприємців. Гуртовий товарообіг у першій половині року додав 4,6% р/р.

Менше транзиту газу та експорту зерна – у транспорті спад. Транспортно-вантажна галузь зберігає негативну динаміку. У першому півріччі вантажообіг скоротився на 2,8% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Зокрема, це пов’язано із скороченням транзиту газу через територію України на 7% р/р. А вантажообіг залізничного транспорту також скоротився на 2,8% р/р у першому півріччі, що зумовлено нижчими обсягами зерна минулого врожаю на експорт.

Державний борг утримується на рівні близько 2 трлн. грн. Станом на кінець червня 2018 року обсяг сукупного (прямого та гарантованого) державного боргу становив 1998 млрд. грн. (76,3 млрд. доларів США). Обсяг боргу підтримується стабільним, оскільки Україна не залучує нових запозичень.

Зростання зарплат тримає високий темп. За даними Державної служби статистики України, у червні 2018 року середня заробітна плата в Україні становила 9141 грн., що відповідає зростанню на 24,2% р/р. Зростання середньої заробітної плати у реальному вимірі (з поправкою на інфляцію) становило 13% р/р.