Макроекономічний аналіз на 30 липня 2021 року

Монетарна політика стає більш жорсткою. Національний банк України підвищив облікову ставку на 50 пунктів – до 8% річних. Водночас НБУ окреслив в оновленому прогнозі подальше збільшення облікової ставки до 8,5% річних у вересні. Окрім цього, було додано надбавку 100 пунктів до ставки за кредитами рефінансування, що тепер становить 9% річних для всіх термінів. Посилення монетарної політики має на меті обмеження інфляційного тиску в економіці та призводитиме до зростання ринкової вартості грошей (із певним лагом).

Промислове виробництво припиняє зростати на слабкій базі порівняння. Зростання обсягів виробництва у промисловості сповільнилося з 5,4% р/р у травні до 1,1% р/р у червні. Сповільнення зумовлене тим, що у промисловості практично припинився статистичний ефект низької бази порівняння (тимчасовий «коронавірусний» провал виробництва весною 2020 року хоч і був глибоким, проте для більшості галузей тривав 2-3 місяці). За підсумками першого півріччя 2021 року, українська промисловість зросла на 2,1%. Найслабший результат за цей період має харчова промисловість (спад на 10,1%), що спричинено скороченням врожаю олійних культур минулого року.

Середня зарплата в Україні сягнула рекордних 525 доларів на місяць. Згідно з даними Державної служби статистики, в червні середня заробітна плата в Україні збільшилася на 23,6% р/р і становила 14 313 грн, або 525 доларів США. Таким чином, середній рівень заробітної плати в червні сягнув історичного максимуму і в гривневому, і в доларовому вимірі. Попри прискорення інфляції, зростання середньої зарплати у реальному вираженні в червні становило 12,9% р/р.

Роздрібні продажі свідчать про збереження активного споживчого попиту. За даними Державної служби статистики, у червні роздрібний товарообіг збільшився на 13% р/р. За підсумками першого півріччя 2021 року, зростання роздрібного товарообігу становило 13,8%.

Україна здійснила дорозміщення єврооблігацій. Міністерство фінансів запозичило ще 0,5 млрд доларів, збільшивши обсяг випуску Україна-29 до 1,75 млрд доларів. Дорозміщення здійснено з дохідністю 6,3%, що на 57,5 пункту нижче за початкове розміщення у квітні 2021 року.

Економіка США відновилася до докризового рівня, ЄС – ще ні. У ІІ кварталі реальний ВВП США збільшився на 12,2% р/р. У цей же період реальний ВВП ЄС зріс на 13,2% р/р. Проте через значно сильніший торішній спад у ЄС кумулятивний результат протилежний: американська економіка перевищила рівень 2019 року на 1%, а економіка Євросоюзу була ще на 2% меншою за нього. Першу оперативну оцінку динаміки ВВП України у ІІ кварталі буде оприлюднено 16 серпня. Там також варто очікувати значного зростання, проте докризовий рівень навряд чи буде перевершено.