Макроекономічний аналіз на 30 вересня 2020 року

Під час карантину інвестиції було скорочено майже втричі сильніше за споживання. Відповідно до даних Державної служби статистики щодо ВВП у ІІ кварталі 2020 року, споживання зменшилося на 8,5% р/р. Інвестиції при цьому скоротилися на 22,3% р/р. Цілком передбачувано, в структурі споживання державне споживання зазнало найменшого спаду (на 1,7% р/р), тимчасом як споживання домогосподарств скоротилося на 10,4% р/р.

Відновлення у промисловості призупинилося в серпні. В останній місяць літа динаміка промислового виробництва дещо погіршилася до спаду на 5,3% р/р (після 4,2% р/р у липні). Зокрема погіршення динаміки спостерігалося у харчовій і легкій промисловості. За підсумками 8 місяців 2020 року спад виробництва в українській промисловості становив 7,4%. Цей кумулятивний показник поступово покращується, адже поточні темпи спаду суттєво нижчі, ніж у першому півріччі.

Динаміка середньої зарплати прискорюється четвертий місяць поспіль. У серпні середня заробітна плата в Україні становила 11446 грн. Відповідно, динаміка номінальних зарплат у річному вираженні прискорювалася вже четвертий місяць поспіль і сягнула 8,6% р/р у серпні. У реальному вираженні зростання середньої зарплати в серпні становило 6%. Водночас кількість офіційно найманих працівників залишається в цілому стабільною та у серпні була нижчою на 1,6% ніж торік. Утім, варто зазначити, що ще до коронакризи у січні-лютому кількість найманих працівників в Україні вже скорочувалася на 1% у річному вимірі.

Сектор роздрібних продажів зберігає потужну динаміку. У серпні зростання товарообігу роздрібної торгівлі додатково прискорилося до 8,7% р/р у реальному вимірі. За підсумками 8 місяців 2020 року роздрібний товарообіг в Україні збільшився на 6%. Враховуючи вищі темпи зростання роздрібних продажів у другому півріччі, доволі потужну динаміку зарплат, ознаки посилення споживчого кредитування, а також відсутність повторення обмежувальних карантинних заходів у тому форматі, що їх було впроваджено у березні-червні, цей показник найімовірніше буде вищим за підсумками 2020 року. За підсумками 8 місяців найбільш потужним зростання роздрібних продажів було у Запорізькій і Київській областях – на 13,3% та 15% відповідно.

Банки продовжують кредитувати, незважаючи на кризу. Відповідно до оперативних даних Національного банку України, у серпні банки збільшили портфель кредитів, передусім у напрямі споживчого кредитування. За останній місяць літа портфель гривневих кредитів, виданих фізичним особам збільшився на 2,5 млрд. грн. (+1,4% м/м). Водночас портфель кредитів корпоративним клієнтам у іноземній валюті було збільшено на 166 млн. доларів (+1,3% м/м). З іншого боку, портфель корпоративних кредитів у гривні скоротився на 1,5 млрд. грн. (-0,3% м/м).