Макроекономічний аналіз на 31 травня 2018 року

Зростання промислового виробництва прискорилося до 3%. У квітні обсяг промислового виробництва збільшився на 3% р/р, що стало найкращим результатом за останні три місяці. Основними осередками зростання були вугільна, гірничорудна, коксохімічна та хімічна промисловість. Варто зазначити, що суттєве покращення динаміки виробництва цих галузей великою мірою викликано послабленням статистичної бази порівняння: адже з моменту повної втрати кооперації з підприємствами на неконтрольованих територіях минув понад рік. Водночас дві великі галузі – харчова та виробництво будівельних матеріалів – продовжують демонструвати спад виробництва вже принаймні три місяці поспіль. Загалом, за підсумками 4 місяців 2018 року промислове виробництво в Україні зросло на 2,6%.

Роздрібна торгівля активно зростає, у будівництві – спад. У квітні обсяг роздрібного товарообігу збільшився на 7,6% р/р. За підсумками 4 місяців 2018 року – на 7%.

Тимчасом у будівництві у квітні, навпаки, поглибився спад, що становив 7,4% р/р. Зокрема, обсяги житлового будівництва зменшилися на 13,2% р/р. За підсумками 4 місяців 2018 року скорочення обсягів будівельних робіт в Україні склало 0,8% (у житловому будівництві скорочення найбільше: 3,4% р/р).

Підприємства жваво нарощують капіталовкладення. Відповідно до даних Державної служби статистики України, у І кварталі 2018 року капітальні інвестиції українських підприємств і організацій становили 89 млрд. грн., що на 37,4% більше за показник відповідного кварталу 2017 року. Нарощування капіталовкладень відбувалося практично у всіх великих галузях, окрім будівництва та хімічної промисловості. Найактивніше зростали інвестиції у транспортно-логістичній, телекомунікаційній галузях, транспортному машинобудуванні та добувній промисловості.

Суттєво збільшено інвестиції бізнесу у нематеріальні активи (ліцензії, патенти тощо), що стало одним із ключових чинників активного формування капіталовкладень у телекомунікаційній та добувній галузях. Також активно зросли інвестиції у нежитлові будівлі (+42% р/р).

Активне зростання зарплат триває. За даними Державної служби статистики України, у квітні 2018 року середня заробітна плата в Україні становила 8480 грн., що на 27,3% перевищує показник квітня минулого року. Зростання середньої заробітної плати у реальному вимірі (з поправкою на інфляцію) становило 12,5% р/р.