Дефіцит поточного рахунку продовжує зростати на тлі розширення дефіциту торгового балансу. В результаті, негативне сальдо рахунку поточних операцій в липні склало 594 млн. дол. Зростання експорту товарів сповільнюється другий місяць поспіль - до 9,9% з 13,6% в червні до попереднього року. Основною причиною погіршення динаміки було різке уповільнення експорту металургійної продукції (з + 15,1% до + 1,9%) через збільшення частки чавуну в структурі експорту. Тим часом, експорт продовольчих товарів трохи прискорився - з 10,6% до 11%. Зростання поставок турбореактивних двигунів і вантажних вагонів зумовив стрибок експорту продукції машинобудування на 35,7%. З іншого боку, зростання експорту мінеральних продуктів сповільнилося до 28,9% з 48,5%. Темпи зростання імпорту були вище, ніж експорту, проте він також показав уповільнення в липні - з 30,1% до 22%. Зростання імпорту мінеральних продуктів опустився з 75,5% до 55,9% на тлі високої бази порівняння - в липні минулого року Україна відновила закупівлю природного газу. Імпорт продукції машинобудування продовжує швидко зростати через попит з боку аграріїв. Проте, в липні ми також спостерігали уповільнення з 41,3% до 28,6%. Зниження закупівлі добрив призвело до уповільнення зростання імпорту продукції хімічної промисловості з 24,1% до 16,7% в липні.
У липні профіцит фінансового рахунку знизився з 825 млн. дол. до 302 млн. дол. Приплив прямих іноземних інвестицій склав 137 млн. дол., тоді як в попередньому місяці він був на рівні 630 млн. дол. (більше половини було направлено в банківський сектор). Готівкова іноземна валюта поза банківським сектором продовжувала скорочуватися високими темпами (364 млн. дол.). Однак, якщо порівнювати з червнем, то обсяги помітно знизилися (553 млн. дол.). З позитивного варто відзначити, що приплив боргового капіталу в приватний сектор продовжував зростати - 392 млн. дол. у липні. Проте, після трьох місяців профіциту, платіжний баланс повернувся в дефіцит (285 млн. дол.).
У січні-липні, дефіцит поточного рахунку досяг 2,2 млрд. дол., що на 0,8 млрд. дол. вище ніж в минулому році. Експорт та імпорт товарів зросли суттєво - на 22,6% до попереднього року і на 23,9% відповідно. Тим часом на фінансовому рахунку накопичився профіцит в 2,9 млрд. дол. Так сталося в основному через скорочення валюти поза банками, фінансової підтримки зовнішніх кредиторів і припливу іноземних інвестицій. У перші сім місяців 2017 року, платіжний баланс був зведений з профіцитом у 0,8 млрд. дол, що трохи краще за показник попереднього року (профіцит в 0,5 млрд. дол.).
В останні дні літа-перші дні осені, на валютному ринку відбувся розворот, і гривня знецінилася відносно долара більш ніж на 30 копійок. Така динаміка викликана низкою чинників. По-перше, девальваційні очікування залишаються високими (і чим ближче осінь, тим вони вищі), що стримувало експортерів від продажу своєї валютної виручки понад вимоги НБУ, які становлять 50%. По-друге, 4 вересня в США вихідний день (День Праці), тому в цей і наступний дні пропозиція валюти буде обмежено, що може привести до зростання курсу USD/UAH. Крім цього в перші дні кожного місяця ми спостерігаємо традиційне зростання попиту на валюту з-за збільшення купівлі іноземної валюти під дивіденди. Не виключено, що в останні дні серпня здійснювалися відшкодування ПДВ, тому необхідності продавати долари у експортерів не було. Зростання тиску на валютному ринку змусив регулятора 31 серпня вийти на ринок з аукціоном з продажу. В результаті, було продано 44,3 млн. дол. Двома днями раніше Нацбанк викупив з ринку 32,2 млн. дол. В цілому за тиждень курс USD/UAH піднявся до рівня 25,77/25,79.
Національний банк частково змінює дизайн монетарної політики. По-перше, з 13 вересня, НБУ вирішив раз в тиждень (по середах) проводити процентні тендери з розміщення тримісячних депозитних сертифікатів. Цей крок допоможе формуванню кривої прибутковості на проміжку від місяця до трьох, що в свою чергу має поліпшити ціноутворення форвардних інструментів. На думку Нацбанку, тримісячні сертифікати повинні пожвавити вторинний ринок. Крім того, з 11 вересня, двотижневі депозитні сертифікати будуть розміщуватися тільки два рази в тиждень (у вівторок і в четвер). Депозитні сертифікати овернайт продовжать розміщуватися щодня.
Також НБУ планує провести деякі зміни на міжбанківському валютному ринку - скасувати обов'язкову реєстрацію угод в системі Валклі і Кредінфо, а дані отримувати з торгово-інформаційних систем Блумберг і Ройтерс; лібералізувати ліміти банків на покупку валюти; скасувати режим Т + 1 (вимога попереднього перерахування коштів на купівлю іноземної валюти). Дані плани свідчать про те, що економічна ситуація в країні поступово стабілізується, і в найближчому майбутньому багато антикризових мір можуть бути зняті.
Міністерство Фінансів України минулого тижня вирішило не проводити щотижневий аукціон з розміщення ОВДП. Дане рішення прийнято у зв'язку з різким зниженням гривневої ліквідності в банківській системі після сплати квартальних податків. Залишки на коррахунках на ранок п'ятниці були на рівні 45,3 млрд. грн., тоді як депозитні сертифікати НБУ за тиждень скоротилися на 4 млрд. грн. до 34,1 млрд. грн. Дефіцит ліквідності спровокував подорожчання ресурсів на міжбанківському кредитному ринку. Індекс міжбанківських ставок (овернайт) за тиждень піднявся до 11,64% (але досягав і 11,85%).