Макроекономічний аналіз на 5 березня 2021 року

Національний банк України почав підвищення ставок. НБУ ухвалив рішення про збільшення облікової ставки на 50 пунктів до 6,5% річних. Рішення було ухвалено з огляду на прискорення інфляції та високу імовірність подальшого посилення інфляційного тиску. НБУ у відповідній комунікації зазначив, що регулятор «готовий до більш рішучого підвищення облікової ставки для обмеження фундаментального інфляційного тиску, стабілізації очікувань та приведення інфляції до цілі». Таким чином, центробанк підтвердив послідовність режиму інфляційного таргетування в Україні. Підвищення облікової ставки призводить до аналогічної зміни параметрів активних і пасивних операцій НБУ із банками: ставка за кредитами рефінансування овернайт з 5 березня зросла до 7,5% річних, за депозитними сертифікатами овернайт – до 5,5% річних.

Інфляція послаблює зростання реальних зарплат. Згідно даних Державної служби статистики, у січні середня заробітна плата в Україні становила 12337 грн., що відповідає доволі потужному зростанню на 15% р/р. Проте прискорення інфляції призвело до сповільнення темпу зростання середньої зарплати у реальному вираженні з 10,1% р/р у грудні до 8,3% р/р.

Промисловість почала 2021 рік спадом. У січні українська промисловість відновила спад, зменшивши обсяги виробництва на 4% р/р. Традиційно слабким був результат машинобудування, де виробництво скоротилося на 9,8% р/р. Харчова промисловість внаслідок меншого врожаю для переробки скоротила виробництво на 8,4% р/р. Натомість виробництво у хімічній промисловості в січні зросло на 10% р/р, у фармацевтичній – на 21,4% р/р.

Посилення карантинних обмежень послабило динаміку роздрібної торгівлі у січні. У січні динаміка зростання роздрібного товарообігу стрімко сповільнилася з 13,4% р/р у грудні до 3,5% р/р. Очевидно, що основною причиною такої суттєвої зміни були посиленні карантинні обмеження, що діяли упродовж 8-24 січня та передбачали закриття багатьох торгівельних точок.