Макроекономічний аналіз на 5 березня 2019 року

Торгівельний баланс покращився у січні. У перший місяць 2019 року торгівельний дефіцит скоротився до 247 млн. дол. США, найнижчого місячного показника дефіциту за два роки. Зростання експорту прискорилося до 9% р/р, а імпорт зростав повільно (лише 2% р/р). Покращенню торгівельного балансу сприяв активний експорт продукції агропромислового комплексу, який став можливим через рекордні врожаї 2018 року.

Золотовалютні резерви становлять понад 20 млрд. доларів, проте зменшуються через боргові виплати. У лютому міжнародні резерви НБУ скоротилися на 0,6 млрд. дол. США до 20,2 млрд. дол. США. Основним чинником скорочення міжнародних резервів стали виплати за державними валютними боргами, які сумарно становили 1,3 млрд. дол. США та не були рефінансовані повною мірою. Боргові виплати держави у іноземній валюті в 2019 році сумарно перевищують 10 млрд. дол. США та є великим викликом для фінансової системи.

В Україні триває спад промислового виробництва. Згідно даних Державної служби статистики, у січні обсяг промислового виробництва зменшився на 3,3% р/р. Це третій місяць спаду промислового виробництва поспіль. Найсуттєвіше скоротилося виробництво у хімічній промисловості (на 15% р/р) та машинобудуванні (на 12% р/р).

Роздрібні продажі надалі зростають. У січні товарообіг роздрібної торгівлі збільшився на 6,3% р/р. Нагадаємо, у 2018 році роздрібний товарообіг збільшився на 6,1%.

Економіка завершила 2018 рік зростанням понад 3%. Згідно оперативної оцінки Державної служби статистики, зростання реального ВВП України у IV кварталі 2018 року становило 3,4% р/р. Нагадаємо, у ІІІ кварталі зростання становило 2,8% р/р, у ІІ кварталі – 3,8% р/р.

Українці дедалі більше використовують банківські картки для безготівкових платежів. У 2018 році на безготівкові операції з використанням банківських карток припадало вже 45% платежів. Кожна друга безготівкова операція з банківськими картками припадає на розрахунки у торгівельній мережі, проте за сумарними обсягами безготівкових операцій пальму першості тримають перекази з картки на картку.