Макроекономічний аналіз на 5 червня 2017 року

У квітні дефіцит поточного рахунку склав 146 млн. дол. - це відчутне поліпшення у порівнянні з попереднім місяцем, коли виплачувалися відсотки по реструктуризованим єврооблігаціям (дефіцит в 732 млн. дол.). З іншого боку, в квітні 2016 року поточний рахунок був зведений з профіцитом в 164 млн. дол.

Зростання експорту товарів сповільнилося з 38,2% р/р до 7,5% р/р на тлі уповільнення зростання експорту продовольчих товарів з 49,3% р/р до 15% р/р. Крім цього, експорт металургійної продукції обвалився на 7,1% р/р у квітні (після зростання на 36,8% р/р у березні), що головним чином пов'язано з подіями на сході країни (економічна блокада, регулярні збої в роботі підприємств і т.д.). Разом експорт продовольчих товарів і продукції металургії займають 65-70% всього експорту товарів України. Динаміка імпорту також погіршилася - з + 31,6% р/р до + 13,4% р/р. Проте, імпорт мінеральних продуктів залишається високим (+ 62,2% р/р), що пов'язано зі збільшенням закачування природного газу. Більш того, імпорт вугілля також зростає на тлі блокади Донбасу, і як наслідок цього, припинення поставки вугілля зі східних територій. Інвестиційний попит аграріїв зумовив збільшення імпорту продукції машинобудування на 19,7% р/р у квітні (+ 50,9% р/р у березні). Імпорт продукції хімічної промисловості сповільнився до 0,9% р/р з 9,9% р/р у попередньому місяці. В цілому, дефіцит торгівлі товарами склав 478 млн. дол. у квітні.

Високий профіцит фінансового рахунку в 1,1 млрд. дол. у квітні можна пояснити отриманням четвертого траншу МВФ (1 млрд. дол.) і другого траншу ЄС (600 млн. євро). Проте, приплив іноземних інвестицій залишається надзвичайно низьким (43 млн. дол.), але валюта поза банківською системою продовжує скорочуватися високими темпами (на 266 млн. дол. у квітні). Впродовж квітня  чистий приплив боргового капіталу в приватний сектор склав 112 млн. дол., проте через виплати за короткостроковими кредитами (107 млн. дол.) у банківському секторі спостерігався відтік.

Загалом, у січні-квітні поточний рахунок був зведений з дефіцитом в 1,3 млрд. дол., що дуже близько до показника минулого року. Експорт товарів зріс на 28% р/р, а імпорт - на 22,4% р/р. Фінансовий рахунок показав профіцит в 1,7 млрд. дол. Таким чином в перші чотири місяці 2017 року платіжний баланс був зведений з профіцитом у 0,4 млрд. дол.

Минулого тижня гривня дещо зміцнилася, і курс USD/UAH знову опустився нижче 26,30. Незважаючи на сприятливу динаміку, Національний банк не виходив на ринок з валютними аукціонами. Регулятор продовжує послаблювати валютні обмеження. Так, минулого тижня знято заборону на покупку валюти клієнтами у яких понад 100 тис. дол. на рахунках і дозволено банкам здійснювати валютообмінні операції на міжбанківському і міжнародному валютних ринках без обмеження щодо групи класифікатора іноземних валют та банківських металів. Більш того, з 12 червня, фізичні особи зможуть перераховувати кошти за кордон без обмеження (раніше було обмеження в 150 тис. грн. на місяць), якщо це неторгові операції.

На щотижневому аукціоні з розміщення ОВДП, 30 травня, Міністерству фінансів вдалося залучити в бюджет лише 75,2 млн. грн. Пропонувалися гривневі папери терміном на півроку і рік, однак попит був лише на більш короткі облігації. Середньозважений рівень дохідності за ними опустився на 12 б.п. до 13,88%.