Макроекономічний аналіз на 6 листопада 2020 року

Світова економіка відновлюється. Оперативні оцінки ВВП провідних економік світу за ІІІ квартал 2020 року демонструють суттєве відновлення економічної активності після зняття значної частини lockdown-обмежень, що припали на ІІ квартал. У США спад реального ВВП сповільнився з 9% р/р у ІІ кварталі до 2,9% р/р у ІІІ кварталі, у ЄС – з 13,9% р/р до 3,9% р/р. Економіка Китаю (яка пройшла через карантинний шок раніше) прискорила зростання з 3,2% р/р до 4,9% р/р. В Україні також очікується суттєве сповільнення спаду після «ями» 11,4% р/р у ІІ кварталі. Так, НБУ очікує сповільнення падіння реального ВВП до 6,2% р/р у ІІІ кварталі, а Уряд – до 3,6% р/р.

Роздрібна торгівля – у авангарді відновлення економіки. У вересні зростання товарообігу роздрібної торгівлі прискорилося до 11,6% р/р у реальному вимірі. За підсумками 9 місяців 2020 року роздрібний товарообіг в Україні збільшився на 6,7%. Найбільш потужним зростання роздрібних продажів було у Запорізькій і Київській областях – на 14,1% та 16,6% відповідно.

«Велике будівництво» забезпечує позитивну динаміку будівельної галузі. У вересні зростання обсягів виробництва у будівництві становило 12,5% р/р. Такі високі темпи зростання досягнуто завдяки активному нарощуванню робіт у дорожньому будівництві: більш ніж удвічі порівняно з минулим роком. Завдяки цьому за підсумками 9 місяців 2020 року вся будівельна галузь продемонструвала зростання на 0,2%, незважаючи на скорочення обсягів житлового будівництва на 19%.

Українська промисловість скорочує темпи спаду на тлі послаблення бази порівняння. У вересні динаміка промислового виробництва дещо покращилися: до спаду на 4,4% р/р (після 5,3% р/р у серпні). Очікується, що у найближчі місяці динаміка буде і надалі покращуватися і навіть вийде на зростання. Це пояснюється не так нарощуванням виробництва, як низькою базою порівняння кінця 2019 року, коли у промисловості вже відбувався суттєвий спад. Так, за оперативними даними, виплавка сталі в Україні у жовтні вже зростала на 8% р/р.

Золотовалютні резерви України скорочуються без зовнішнього фінансування. За жовтень обсяг міжнародних резервів НБУ зменшився на 0,4 млрд. дол. США (-1,5% м/м). НБУ продав на ринку 0,2 млрд. дол. США. Уряд залучив на внутрішньому ринку 0,2 млрд. дол. США. Утім, виплати за валютними боргами на 0,4 млрд. дол. США зумовили скорочення золотовалютних резервів. Очевидно, що без зовнішнього кредитування скорочення резервів НБУ триватиме. Наразі обсяги боргових виплат невисокі, тому скорочення помірне. Проте вже у березні 2021 року за зовнішніми боргами потрібно сплатити близько 1 млрд. дол. США.

Експорт відновився до минулорічного, імпорт – ні. У жовтні експорт товарів зріс на 1,3% р/р. При цьому імпорт ще падав на 16% р/р. Основна причина скорочення імпорту полягає у зменшенні енергетичного імпорту на 52% р/р. При цьому багато статей неенергетичного імпорту (передусім споживчі товари) вже демонструють зростання у річному вимірі, що разом із динамікою зарплат та роздрібних продажів свідчить про відновлення внутрішнього попиту.

Динаміка середньої зарплати дедалі прискорюється. У вересні середня заробітна плата в Україні становила 11998 грн., що відповідає зростанню на 12,3% р/р (після 8,6% р/р у серпні). У реальному вираженні зростання середньої зарплати прискорилося до 9,7% р/р. З січня очікується нова хвиля прискорення, що буде пов’язана зі збільшенням мінімальної заробітної плати на 20% (з 5000 до 6000 грн.).