Макроекономічний аналіз на 7 серпня 2017 року

НБУ на попередньому тижні зберіг облікову ставку без змін на рівні 12,5%, що співпало з нашими очікуваннями. Таке рішення було обгрунтовано необхідністю нівелювати ризики для досягнення інфляційної мети. Як наголошується в повідомленні НБУ, річне зростання інфляції до 15,6% у червні виявилося вище прогнозованої НБУ траєкторії. Даний показник обумовлений різким подорожчанням сирих продуктів харчування (овочів і фруктів через погодні умови, а м'яса і молока через зростання світових цін і збільшення експорту). Таким чином, зростання ризиків більш істотне, ніж на цей період прогнозував НБУ (+ 9,1%), відхилення інфляції від медіани цільового показника на кінець 2017 року (8% +/- 2 п.п.). В результаті, керівництво Національного банку вирішило перейти до більш стриманої монетарної політики до тих пір, поки не з'являться чіткі ознаки зниження інфляційних ризиків. Незважаючи на це, регулятор готовий продовжувати ослаблення тих валютних обмежень, лібералізація яких не створить тиск на валютному ринку. З початку цього року, облікова ставка знижувалася двічі - з 14% до 13% у квітні і з 13% до 12,5% у травні. У разі поліпшення динаміки цін, ми не виключаємо ще одне-два зниження в цьому році. Наступне засідання Монетарного комітету НБУ відбудеться 14 вересня.

На валютному ринку значних змін не відбулося. На початку серпня спостерігалося невелике подорожчання долара до рівня USD/UAH 25,92/25,94. Проте, починаючи з 3 серпня, попит на валюту трохи знизився, і тиждень закінчився на рівні USD/UAH 25,83/25,85. Нацбанк на минулому тижні валютних аукціонів не проводив, що свідчить про відносну рівновагу на валютному ринку.

Національний банк продовжує поступову лібералізацію валютного ринку. Наприкінці минулого тижня, регулятор прийняв рішення збільшити вдвічі ліміт для банків на купівлю-продаж іноземної валюти. Починаючи з 4 серпня, дозволене сальдо купівлі-продажу іноземної валюти збільшилося з 0,5% до 1% від регулятивного капіталу протягом одного робочого дня. Дане рішення трохи пожвавить валютний ринок і спростить банкам управління своєю валютною ліквідністю. Регулятор впевнений, що збільшення ліміту не створює ризики дестабілізації валютного ринку.

Міністерство фінансів України провело свій традиційний аукціон з розміщення ОВДП, який відбувся 1 серпня. Цього разу пропонувався досить широкий спектр гривневих паперів - шестимісячні, річні, дворічні і трирічні. Слід зазначити, що всі терміни користувалися попитом, а прибутковості не змінилися в порівнянні з попередніми аукціонами. ОВДП терміном півроку залучили до бюджету 141 млн. грн., а середньозважений рівень прибутковості склав 13,85%. Прибутковість річних паперів становила 14,40%, їх було продано на 103 млн. грн. Прибутковості дворічних та трирічних залишилися на рівнях 14,46% і 14,54% відповідно. Вони залучили до бюджету 100 млн. грн. і 140 млн. грн. В цілому, за результатами аукціону, до державного бюджету надійшло близько 484 млн. грн.