Макроекономічний аналіз на 9 січня 2018 року

Гривнева ліквідність повернулася на рівень літа 2017 року.  Згідно з даними Державної казначейської служби України, єдиний казначейський рахунок спорожнів на 49 млрд. грн.  у грудні, і за станом на 1 січня 2018 роки там залишилося 5,1 млрд. грн.  Така динаміка є традиційною для кінця року і пов'язана з нерівномірністю освоєння бюджетних коштів.  Таким чином, великий обсяг гривневої ліквідності нарешті повернувся в банківську систему (велика частина ліквідності йшла влітку на податки) і на даний момент знаходиться на рівні першої половини літа. 

Валютний ринок продовжує функціонувати під девальваційним тиском.  У перший день роботи міжбанківського ринку в новому році гривня зміцнилася більш ніж на 20 копійок на тлі накопиченої пропозиції валюти після тривалих вихідних.  Однак уже на наступний день надлишкова гривнева ліквідність, високі девальваційні очікування і початок нового періоду виведення дивідендів почали штовхати курс USD / UAH вгору.  У результаті тиждень закінчився на рівні 28,18 / 28,21.  Регулятор вирішив не стояти осторонь, і 5 січня вийшов на ринок з валютними аукціонами, вливши 50,5 млн. дол.  Такі дії призупинили зростання курсу.  На нашу думку, валютний ринок і далі буде перебувати під тиском у найближчі тижні, і подальша девальвація гривні цілком можлива.  Проте, Нацбанк задіє необхідний інструментарій і погасить надмірні коливання.  Тому ми вважаємо, що гривня буде слабшати плавно.  В цілому ж, існує висока ймовірність, що динаміка курсу гривні повторить торішню картину - сезонне зміцнення навесні і влітку, а потім девальвація в кінці року на тлі зростання бюджетних витрат і погіршення поточного рахунку платіжного балансу. 

У 2017 році золотовалютні резерви помітно зросли, але в грудні їх рівень трохи знизився, скоротившись на 123 млн. дол.  до 18,8 мільярдів.  З одного боку, в казну надійшло 586,4 млн. дол. від розміщення валютних ОВДП.  З іншого боку, на обслуговування і погашення держборгу було витрачено 423,6 млн. дол.  і ще 161,8 мільйонів було виплачено МВФ.  Крім того, через зростання тиску на валютному ринку в грудні, НБУ довелося виходити з інтервенціями.  В результаті чого, було продано на 182,5 млн. дол.  більше валюти, ніж куплено.  В цілому, за 2017 рік золотовалютні резерви зросли на 21% завдяки підтримці міжнародних партнерів і викупу 1,3 млрд. дол.  з ринку.  

Міністерство фінансів не проводило розміщення ОВДП минулого тижня.  Згідно з оприлюдненим графіком на поточний квартал, перше розміщення в 2018 році відбудеться 10 січня.  У січні-березні Мінфін планує проводити розміщення 12 разів і запропонує ринку як гривневі облігації, так і валютні.  Строки розміщення будуть від 3 місяців до 5 років (валютні папери планують розміщувати на 2 роки).