Макроекономічний аналіз станом на 1 травня 2017 року

У березні дефіцит поточного рахунку зріс до 783 млрд. дол. з 344 млрд. дол. в лютому. Основним фактором зростання були великі виплати відсотків по реструктуризованим в 2015 році єврооблігаціям. В результаті рахунок первинних доходів був зведений з дефіцитом в 544 млрд. дол. Динаміка зовнішньої торгівлі помітно покращилася. Зростання експорту товарів прискорився з 21,7% г/г до 36,6% г/г. Завдяки гарному врожаю в минулому році і високим цінам на сільськогосподарську продукцію, експорт продукції харчової промисловості зріс на 49,3% г/г після зростання на 16% г/г у лютому. Зростання світових цін також підтримав і металургійний експорт – збільшення на 36,8% г/г з + 30,7% г/г у попередньому місяці. Значне зростання експорту мінеральних продуктів на 102,8% г/г пов'язаний з подорожчанням залізної руди. Тим часом, зростання імпорту також прискорилося - з 15,5% г/г до 31,8% г/г. Найсильніше виріс імпорт мінеральних продуктів (+ 106,2% г/г), що головним чином пов'язане з ефектом бази порівняння (у минулому році запаси газу були на досить високому рівні, що дозволило знизити закачування). Зростання доходів в сільському господарстві і необхідність оновлення обладнання зумовили зростання імпорту продукції машинобудування на 50,7% г/г у березні.

Профіцит фінансового рахунку зріс до 427 млрд. дол. в березні з 313 млрд. дол. в лютому на тлі зростання заборгованості приватного сектора (на 344 млн. дол.). Зростання прямих іноземних інвестицій триває, але дуже повільними темпами (+63 млн. дол. в березні). Більш того, обсяг валюти поза банківським сектором скоротився на 155 млн. дол. Незважаючи на поліпшення фінансового рахунку, платіжний баланс все одно був зведений з дефіцитом в 355 млн. дол.

За результатами першого кварталу 2017 року дефіцит поточного рахунку склав 1,2 млрд. дол., що трохи нижче, ніж в минулому році (дефіцит 1,5 млрд. дол.). На тлі низької бази порівняння, експорт товарів підскочив на 35,7% г/г, а імпорт - на 25,4% г/г. Фінансовий рахунок за перші три місяці 2017 року був зведений з профіцитом у 0,6 млрд. дол. (0,65 млрд. дол. у відповідному періоді минулого року). Таким чином дефіцит платіжного балансу становив 0,6 млрд. дол. в січні-березні, що трохи нижче за показник минулого року (0,8 млрд. дол.).

У березні державний борг виріс на 0,9% в порівнянні з лютим і досяг 62,1 млрд. дол. Внутрішній борг збільшився на 0,5 млрд. дол. на тлі регулярних аукціонів Мінфіну щодо випуску ОВДП. Тим часом, зовнішній борг зріс лише на 63 млн. дол. В основному це були надходження коштів від міжнародних фінансових організацій. Гарантований державою борг в березні піднявся на 36 млн. дол. до 10,2 млрд. дол. Як і у випадку з державним боргом, основним джерелом фінансування були міжнародні партнери. В цілому державний і гарантований державою борг в березні підріс на 0,82% до 72,4 млрд. дол. З огляду на отримання четвертого траншу МВФ і другого траншу від ЄС, в квітні слід очікувати зростання заборгованості на 1,5-2 млрд. дол.

Міністерству фінансів вдалося залучити 71,3 млн. грн. до державного бюджету за результатами чергового аукціону з розміщення ОВДП, який відбувся 25 квітня.До розміщення пропонувалися папери строком на півроку і рік, однак попит був лише на більш довші. Середньозважений рівень дохідності знизився на 36 б.п. до 14,49%, що є наслідком зниження облікової ставки в квітні.

На валютному ринку зберігється тенденція до зміцнення гривні. До минулого четверга курс USD/UAH впритул наблизився до позначки 26,50, проте в п'ятницю гривня злегка ослабла (на 3-5 копійок). Скориставшись сприятливою динамікою, НБУ вирішив трохи поповнити свої золотовалютні резерви на минулому тижні. В результаті трьох валютних аукціонів, регулятору вдалося залучити 125,6 млн. дол. З огляду на велику кількість святкових днів в першій половині травня, існує висока ймовірність зростання волатильності на валютному ринку найближчим часом.