Макроекономічний аналіз станом на 10 квітня 2017 року

У березні споживчі ціни підскочили на 1,8% м / м, що призвело до прискорення інфляції до 15,1% г / г з 14,2% г / г у лютому. Основним драйвером зростання (+0,6 п.п. в зростання індексу споживчих цін) в березні було сезонне подорожчання одягу на 10,5% г / г. Крім цього, продукти харчування стали дорожчими на 1,1% м / м (+0,5 п.п.), що було пов'язано з подорожчанням фруктів (+ 5,3% м / м) і цукру (+ 3,6% м / м). З іншого боку, ціни на яйця продовжують знижуватися (-7,3% м / м в березні) внаслідок зростання пропозиції після закриття деяких зовнішніх ринків збуту. Підвищення тарифів на електроенергію (+ 28,1% м / м) призвело до подорожчання комунальних послуг на 5% м / м (+0,3 п.п.). Більш того, послуги зв'язку стали дорожчими на 2,5% м / м на тлі зростання вартості поштових послуг і мобільного зв'язку.

Тим часом, зростання світових цін продовжує тиснути на ціни виробників. У березні, ціни в промисловості зросли на 3,5% м / м або на 38,3% г / г (+ 38,9% г / г у лютому). Продукція добувної промисловості подорожчала на 4,3% м / м в зв'язку з ростом цін на залізну руду (+ 10,8% м / м). У переробній промисловості зростання було значно нижче - 1,5% м / м. В енергетиці ціни підскочили на 8,7% м / м на тлі зростання тарифів на електроенергію (+ 9,4% м / м). До кінця 2017 р., ми очікуємо уповільнення споживчої інфляції до 9-10% г / г на тлі стриманої монетарної політики НБУ. Що стосується цін виробників, то тут ми також побачимо уповільнення зростання внаслідок зниження світових цін.
 
Міжнародні резерви України в березні скоротилися на більш ніж 300 млн. дол. до 15,1 млрд. дол. Таке зниження було викликано значними витратами на обслуговування і погашення державного (і гарантованого державою) боргу - 582,1 млн. дол. З іншого боку, в минулому місяці регулятору вдалося викупити з ринку 128,3 млн. дол. та отримає кредит від Національного банку Швейцарії в розмірі 100 млн. дол.

Незважаючи на зниження в березні, квітень почався зі значного зростання золотовалютних резервів - до 16,7 млрд. дол. Основною причиною такої динаміки було успішне завершення третього перегляду програми розширеного фінансування (EFF). Так, 3 квітня, рада МВФ схвалила виділення Україні 4-го траншу в розмірі 1 млрд. дол. (5 квітня транш був перерахований). Фонд відзначив поступове відновлення Української економіки, проте для збереження і зміцнення поточних тенденцій, експерти порекомендували прискорити реформи. Таким чином, для того щоб отримати наступний транш у розмірі 1,9 млрд. дол., Україні необхідно до кінця травня продемонструвати значний прогрес у реформуванні пенсійної системи, ринку землі, а також показати конкретні результати в боротьбі з корупцією. З огляду на такі високі вимоги і досвід попередніх переглядів, швидше за все Україна не встигне виконати всі структурні маяки вчасно, і з ще трьох запланованих в цьому році траншей, отримає тільки один. Завершення перегляду програми МВФ і внесення в Раду проекту реформи ринку лісу, дозволили Україні отримати другий транш від ЄС у розмірі 600 млн. євро, який також вніс свій внесок в зростання міжнародних резервів на початку квітня. Програма співпраці з ЄС передбачає отримання ще однієї (останньої) порції фінансування в розмірі 600 млн. євро до кінця цього року.
 
Минулого тижня, Національний банк послабив ряд обмежень на валютному ринку. По-перше, тепер експортери зобов'язані продавати тільки 50% своїх валютних надходжень, тоді як раніше продавали 65%. На думку регулятора, це не зробить негативний ефект на валютний ринок, оскільки на даний момент компанії продають близько 90% своїх валютних надходжень. Крім того, щоденний ліміт на покупку готівкової іноземної валюти фізичною особою помітно зріс - з 12 000 грн. (близько 450 дол. США) в еквіваленті до 150 000 грн. (близько 5600 дол. США). Зростання гривневої ліквідності і лібералізація валютного ринку спровокували зростання офіційного курсу USD / UAH до 27,16. Проте, до кінця тижня міжбанківський ринок стабілізувався, і курс почав повертатися до позначки 27,00. Тим часом готівковий ринок рухався слідом за міжбанком. Минулого вівторка, 4 квітня, Міністерство Фінансів привернуло до бюджету близько 605 млн. грн. на первинних аукціонах з розміщення ОВДП. Більшу частину коштів (595 млн. грн.) було отримано від продажу річних паперів із середньозваженою дохідністю 14,90% (-5 б.п. порівняно з попереднім аукціоном). Дворічні папери залучили до бюджету всього 10,1 млн. грн., їх середньозважена дохідність залишилася на рівні 15,08%.