Макроекономічний аналіз станом на 18 квітня 2017 року

Згідно з попередньою оцінкою Національного банку України, в березні депозити зросли на 2,3% м / м. На тлі поліпшення ділової активності, депозити корпоративного сектора в гривні підскочили на 4,7% м / м, а в іноземній валюті - на 2,4% м / м. Зростання доходів населення сприяло збільшенню депозитного портфеля фізичних осіб у гривні на 1,9% м / м в березні. З іншого боку, депозити домогосподарств в іноземній валюті продовжили скорочуватися (-0,7% м / м), що дивлячись з усього пов'язано з відносно низькими відсотковими ставками.

Незважаючи на скорочення загального кредитного портфеля на 0,8% м / м в березні, кредитування в гривні трохи пожвавилось. Кредити корпоративному сектору в національній валюті зросли на 0,4% м / м, що може бути пов'язано з сезонним зростанням ділової активності, і як наслідок цього, зростанням попиту на позикові кошти. Зниження ставок і поліпшення добробуту населення, сприяли збільшенню кредитного портфеля фізичних осіб у гривні на 2,3% м / м (або на 4,9% з початку року). З іншого боку, кредитування в іноземній валюті продовжило скорочуватися - кредити юрособам знизилися на 2% м / м, а фізособам на 2,6% м / м.

Минулого тижня, голова Національного банку України Валерія Гонтарева оголосила про свою відставку з 10 травня цього року. Як заявила голова регулятору, її місія на посту виконана - Україна перейшла на плаваючий курс, було впроваджено інфляційне таргетування, банківська система очищена, а НБУ завершив свою трансформацію. Незважаючи на твердий намір піти, відповідно до закону, Гонтарева зможе покинути свій пост тільки після прийняття відповідного рішення Верховною Радою України. Оскільки кандидатура нового глави НБУ поки що не оголошена, існують високі шанси того, що процес пошуку гідної заміни може затягнутися. А це значить, зростання невизначеності, що може негативно позначитися на курсі гривні.

Тим часом на валютному ринку поки що все спокійно. Весь тиждень пропозиція перевищувала попит, в результаті офіційний курс USD / UAH знизився до 26,81. Національному банку навіть вдалося двічі вийти на ринок з аукціоном по покупці валюти, і залучити в золотовалютні резерви 75,7 млн. дол.

Минулого четверга, 13 квітня, регулятор здивував багатьох учасників ринку знизивши облікову ставку на 1 п.п. до 13%. Згідно НБУ, сприятлива ситуація на валютному ринку і рух інфляції нижче прогнозованої траєкторії дозволили пом'якшити монетарну політику в квітні. Проте, офіційний прогноз інфляції на 2017 р. залишився на рівні 9,1% г / г, що прагне до верхньої межі цільового показника 8% +/- 2 п.п. З огляду на зростання ризиків для цінової стабільності після початку економічної блокади окупованої частини Донбасу (місяць тому НБУ погіршив більшу частину своїх макроекономічних прогнозів на 2017 р.), ми очікуємо, що Нацбанк утримається від зниження облікової ставки на наступному засіданні монетарного комітету 25 травня. Проте невідомо хто очолить НБУ і які у цієї людини будуть погляди на монетарну політику.

Національний банк дозволив репатріацію дивідендів нарахованих за 2016 р. (в додаток до дивідендів нарахованих в 2014-2015 рр.). Щомісяця одну особу тепер зможе репатріювати до 5 млн. дол. дивідендів. Незважаючи на те, що дане рішення покращує інвестиційний клімат в країні, воно також створює певний ризик для стабільності курсу, оскільки в минулому році економічна ситуація стабілізувалася і обсяг дивідендів може бути набагато вище, ніж в розпал кризи 2014-2015 рр. Проте, в разі чого, у регулятора є всі необхідні інструменти для нормалізації валютного ринку.

Минулого вівторка, 11 квітня, Міністерство фінансів залучило до бюджету всього 20,8 млн. грн. Аукціон проводився напередодні засідання монетарного комітету НБУ, що і пояснює такий низький обсяг. До розміщення пропонувалися ОВДП терміном на 6 і 12 місяців, однак попит був лише на річні папери. Середньозважений рівень дохідності знизився на 5 б.п. до 14,85%.