У 2017 році депозити зросли на 13%. Згідно з попередньою оцінкою Національного банку України, у минулому році помітно підросли депозити як корпоративних, так і господарських секторів. На тлі збільшення заробітних плат і зростання довіри до банківського сектору, депозитний портфель фізосіб у гривні виріс на 19,4%. У той же час заощадження населення в іноземній валюті у банках скоротилися на 0,5%. Стабілізація економічної ситуації і пожвавлення ділової активності сприяли зростанню вкладів бізнесу як у гривні, так і в іноземній валюті на 11,4% і на 8,6% відповідно.
Кредитування у гривні зростало в 2017 році, а валютна заборгованість навпаки скорочувалася. На тлі стабілізації економічної ситуації, банки почали кредитувати реальний сектор економіки - кредити корпоративному сектору у гривні зросли на 8,7%. Тим часом, гривневі кредити населенню підскочили на 38,3%. Такий різкий стрибок був викликаний стрімким зростанням споживання на тлі збільшення доходів населення. З іншого боку, волатильність курсу гривні і активна робота банків над проблемною заборгованістю зумовили скорочення кредитних портфелів фізосіб і юросіб в іноземній валюті на 23,7% і на 10% відповідно.
Незважаючи на жорсткість монетарної політики у другій половині минулого року, ставки трохи опустилися у 2017. Згідно з даними НБУ, ставки по депозитах знижувалися швидше, ніж по кредитах. Так, в минулому році, ставки на нові депозити корпоративного сектору знизилися на 160 б.п. до 9,3% річних в гривні і на 100 б.п. до 2,5% річних в іноземній валюті. Оскільки депозитний портфель населення менш чутливий до зміни ставок, тут зниження було набагато швидше. Крім того, держбанки знижували свої ставки до ринкового рівня минулого року. В результаті, ставки за гривневими депозитами фізосіб обвалилися на 420 до 11,4%, а по валютних - на 270 до 2,7% річних. Тим часом зниження кредитних ставок було менш відчутно. Ставки за новими гривневими кредитами фізосіб опустилися на 50 до 30,4% річних, а для юросіб - на 90 до 15,8%. Валютні кредити корпоративному сектору подешевшали на 220 до 6,6% річних.
На валютному ринку зберігається тиск. За тиждень курс USD / UAH піднявся ще на 25 копійок до 28,77 / 28,81. Як і раніше на гривню тиснуть такі сезонні фактори: надлишок гривневої ліквідності в системі і зниження обсягу продажів експортної виручки. Також слід відзначити зростання девальваційних очікувань серед населення, що створює додатковий ажіотажний попит на валюту.
У четвер, 25 січня, відбудеться чергове засідання Монетарного комітету НБУ. Учасники ринку очікують, що регулятор залишить облікову ставку на рівні 14,50%, оскільки монетарна політика наразі і так достатньо жорстка. Проте, останні два рішення Нацбанку кардинально відрізнялися від прогнозів ринку, тобто цілком можливий будь-який результат.
Нагадаємо: на щотижневому аукціоні з розміщення ОВДП 16 січня було притягнуто до бюджету 1,6 млрд. грн. Як зазначено в повідомленні Міністерства фінансів України, у цей раз пропонувалися тільки гривневі папери терміном 3 місяці, півроку, 9 місяців і 3 роки. Найбільший обсяг залучили найкоротші папери - 718,5 млн. грн. (середньозважений рівень прибутковості 16,00%). Шестимісячні облігації залучили до бюджету 569,6 млн. грн. (теж 16,00%). Дев'ятимісячні ОВДП були розміщені на суму 308,3 млн. грн., а середньозважена дохідність склала 15,75%. Попит на трирічки був досить низький (31,3 млн. грн.), і Мінфін не задовольнив його.