Макроекономічний аналіз станом на 24 квітня 2017 року

У березні промислове виробництво скоротилося на 2,7% г / г або на 1,6% в порівнянні з попереднім місяцем (з урахуванням фактора сезонності). Основний удар припав на енергетику, тут виробництво впало на 13,7% р / р (-16,6% м / м) на тлі скорочення виробництва тепловими електростанціями на 36,3% г / г. Вочевидь це пов'язано з введенням надзвичайної ситуації в енергетиці після початку економічної блокади окупованої частини Донбасу, і як наслідок цього, зниження поставок вугілля. У добувній промисловості також спостерігався значний спад - на 8,9% г / г (-1,6% м / м). У видобутку вугілля виробництво впало на 19,3% р / р, а у видобутку металевих руд - на 12,2% г / г. З іншого боку, переробна промисловість в березні показала зростання на 3% г / г (+ 1,3% м / м) завдяки нарощуванню випуску продукції легкої (+ 8,8% г / г), харчової (+ 7,5% г / г) і машинобудівної (+ 2,2% г / г) галузей. Проте, кумулятивний індекс промислового виробництва за 3 місяці 2017 р. знизився на 0,7% г / г, тоді як роком раніше було зростання на 4,5% г / г.

У березні обсяг роздрібної торгівлі зріс на 8,8% г / г на тлі поліпшення добробуту населення і стабільності на валютному ринку. В цілому ж, в першому кварталі 2017 р. обсяг роздрібних продажів піднявся на 3% г / г, а оптова торгівля зросла на 1% г / г. Таким чином внесок торгівлі (і приватного споживання) в динаміку ВВП в першому кварталі, за всіма ознаками, був позитивним.

Обсяг виробництва сільськогосподарської продукції в березні виріс на 0,8% г / г після зниження в січні (-2,4% г / г) і лютому (-1% г / г). У січні-березні 2017 р. індекс сільськогосподарської продукції скоротився на 0,8% г / г, що може бути пов'язано зі зниженням виробництва молока. Нагадаємо, що згідно з методологією Державної Служби Статистики, до червня в розрахунок індексу сільськогосподарської продукції включено тільки тваринництво (без рослинництва).

Тим часом на валютному ринку пропозиція як і раніше перевищує попит, і гривня поступово зміцнює свої позиції. Така динаміка пов'язана з відносно високими світовими цінами на основні товари Українського експорту - зернові, сталь і залізна руда. В результаті, офіційний курс USD / UAH знизився до 26,73. Національний банк минулого тижня не виходив з аукціонами з купівлі валюти, дозволивши гривні вільно зміцнюватися. Незважаючи на сприятливу динаміку, ризики для стабільності валютного ринку все ще великі оскільки через економічну блокаду Донбасу енергетичний імпорт зростатиме, в той же час консенсус прогноз говорить про можливе зниження світових цін на сталь до кінця року. Таким чином очікується зростання дефіциту поточного рахунку, а це значить - зростання тиску на гривню.

Національний банк України опублікував оновлений інфляційний звіт. Згідно з документом, в 2017 р. очікується зростання ВВП на 1,9% при інфляції 9,1% г / г, що в рамках цільового показника 8% +/- 2 п.п. Державний бюджет буде зведений з дефіцитом в 2,8% ВВП (-2,3% ВВП в 2016 р.). Також регулятор очікує зростання дефіциту поточного рахунку з 3,8 млрд. дол. в 2016 р. до 4,3 млрд. дол. в цьому році. При цьому НБУ планує наростити резерви до 21,1 млрд. дол., що виглядає досить амбітно. По всій видимості Нацбанк розраховує ще на три транші МВФ в цьому році. Беручи до уваги попередній досвід і досить високі вимоги (пенсійна реформа, реформа ринку землі і т.д.), це дуже складне завдання в настільки стислі терміни.

Минулого вівторка, 18 квітня, Мінфін провів черговий аукціон з розміщення ОВДП, в результаті якого до бюджету вдалося залучити 2,8 млрд. грн. На аукціоні пропонувалися папери строком 6 місяців, рік, два роки і три роки, однак вдало вдалося розмістити тільки найдовші папери. На тлі зниження облікової ставки НБУ, середньозважений рівень прибутковості за трьохлітками опустився на 30 б.п. до 14,94%.