Промислове виробництво стагнувало у 2017 році. Згідно з даними Державної служби статистики України, індекс промислового виробництва знизився на 0,1% у минулому році, тоді як роком раніше спостерігалося зростання на 2,8%. Через економічну блокаду на території окупованої частини Донбасу, випуск продукції вугільної промисловості знизився на 16,3%. Крім того, у видобутку металевих руд спостерігався спад - на 6,3%, а нафтогазова галузь показала незначний прогрес - на 0,2%. У результаті, у добувній промисловості було відчутне зниження на 5,8% в 2017 році. Така динаміка спричинила за собою падіння виробництва в енергетиці (на 6,5%). Також через збільшення дефіциту вугілля на внутрішньому ринку і загострення конфлікту на Донбасі на початку минулого року, виробництво коксу знизилося на 15%. Проте, багато галузей відчували себе цілком комфортно у минулому році. Високий попит з боку сільського господарства сприяв збільшенню випуску продукції хімічної промисловості та машинобудування на 17,4% і на 7,3% відповідно. Зростання у харчовій і легкій промисловостях був на рівні 2,7% і 6,3%. Завдяки високим світовим цінам на сталь, падіння випуску металургійної продукції склало всього 0,4% у минулому році. У результаті переробна промисловість зросла на 4%. За нашими оцінками, негативний ефект від блокади Донбасу поступово вщухне у найближчі місяці, і за результатами 2018 роки ми почнемо помічати поступове збільшення промвиробництва на 3-4%.
Національний банк прийняв рішення посилити монетарну політику. У четвер, 25 січня, Нацбанк підняв облікову ставку на 150 б.п. до 16%, чим сильно здивував багатьох учасників ринку. Відповідно до прес-релізу НБУ, регулятор очікує, що інфляція буде залишатися високою у 2018 році (8,9%) через низку факторів - перенесення зростання цін сирих продуктів на продукти з високим ступенем обробки, швидкого збільшення споживчого попиту на тлі підвищення соцстандартів Урядом і зростання заробітних плат, затримки траншу МВФ, високих інфляційних очікувань а також стрімкого зростання світових цін на нафту. Проте, Нацбанк залишається у досить позитивному гуморі щодо економічного поліпшення у 2018 році, спрогнозувавши збільшення реального ВВП на 3,4%. У 2019-2020 роках, згідно з оцінками регулятора, зростання сповільниться до 2,9% через більш жорстку монетарну політику.
Минулого тижня на валютному ринку відбувся розворот. Починаючи з вівторка, гривня почала впевнено зміцнюватися, відігравши до кінця тижня приблизно 40 копійок до долара. У п'ятницю торги закінчилися на рівні USD / UAH 28,48 / 28,50. Такий розворот трапився після того, як Нацбанк вийшов на ринок з аукціоном з продажу валюти (23 січня), і влив 47,3 млн. дол. Очевидно такий крок вселив упевненість в учасників ринку і ажіотажний попит трохи спав.
У вівторок, 23 січня, пройшов черговий аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП. Згідно з повідомленням Міністерства фінансів, до бюджету було залучено 2,3 млрд. грн. Пропонувалися тільки гривневі облігації термінами на 3 та 6 місяців, та на 3 роки. Найбільший попит був на тримісячні і піврічні папери - вони залучили до бюджету 1,2 і 0,9 млрд. Грн., А середньозважені рівні дохідності за ними склали 15,89% і 16,00% відповідно. Трирічні ОВДП залучили до бюджету 0,2 млрд. грн., а прибутковість була 15,70%. З огляду на підвищення облікової ставки, прибутковості по ОВДП швидше за все підуть вгору найближчим часом.