Макроекономічний аналіз станом на 3 квітня 2017 року

Обсяг випуску промислової продукції в лютому обвалився на 4,6% г / г, а з урахуванням сезонного фактора - на 2,6% м / м. Причиною погіршення показників стала економічна блокада окупованої частини Донбасу, що призвело до помітного погіршення динаміки промислового виробництва. Найсильніше постраждала видобувна промисловість - на 11,5% г / г (-5,4% м / м). Спад у вугільній промисловості на 25,9% г / г, а також загострення бойових дій в зоні АТО і проблеми з поставками сировини внаслідок блокади залізничних шляхів, зумовили зниження виробництва коксу на 23,3% г / г. Більш того, металургійне виробництво скоротилося на 4,3% г / г. В результаті переробна промисловість показала зниження на 3,2% г / г (або на 2,7% м / м) в лютому. Проте, в енергетичному секторі як і раніше зростання (+ 1,8% г / г) на тлі значного збільшення виробництва електроенергії гідроелектростанціями. В цілому, за результатами січня-лютого 2017 р. промвиробництво піднялося на 0,4% г / г за рахунок зростання на 5,6% г / г у січні. Якщо така динаміка збережеться, індекс промисловості за результатами 2017 р. може цілком виявитися в негативній зоні.

Дефіцит поточного рахунку в лютому заглибився до 399 млн. дол. з 142 млн. дол. в січні на тлі різкого уповільнення зростання товарного експорту. Висока база порівняння і зниження світових цін на зернові зумовили уповільнення зростання експорту харчової продукції з 55,3% г / г до 15,9% г / г. Незважаючи на негативний ефект від подій на Донбасі, експорт металургійної продукції зріс на 30,6% г / г (сповільнившись з 70,1% г / г у січні), що пов'язано з низькою базою порівняння і зростанням цін. В цілому, зростання експорту товарів сповільнилося до 20,9% г / г з 52,9% г / г. Динаміка імпорту також погіршилася - з + 32,6% г / г у січні до + 16,7% г / г у лютому, але його обсяг в дол. США залишається вище ніж у експорту. Більш холодна зима в порівнянні з попереднім роком, зумовила зростання імпорту природного газу, що в свою чергу призвело до стрибка імпорту мінеральної продукції на 54% г / г. Обсяги імпорту продукції хімічної промисловості та машинобудування залишаються високими (21,3% і 22,4% від загального обсягу імпорту товарів відповідно), що можна пояснити зростанням попиту на ці товари з боку сільського господарства.

Скорочення валюти поза банками на 292 млн. дол. і зростання кредиторської заборгованості приватного сектора на 505 млн. дол. стали основними причинами припливу коштів на фінансовий рахунок в розмірі 368 млн. дол. в лютому. Приплив прямих іноземних інвестицій залишається на дуже низькому рівні в 45 млн. дол. (17 млн. дол. місяцем раніше). В цілому, профіцит фінансового рахунку майже повністю покрив дефіцит поточного рахунку, в результаті платіжний баланс був майже збалансованим в лютому (дефіцит в 27 млн. дол.).

Міністерство фінансів минулого вівторка, 28 березня, залучило до бюджету майже 357 млн. грн. на аукціонах з розміщення гривневих ОВДП. Зокрема, 9,7 млн. грн. через розміщення 12-ти місячних ОВДП по середньозваженій дохідності 14,95%, 10,1 млн. грн. через розміщення 2-х річок із середньозваженою дохідністю 15,08%, а через розміщення 3-х річних паперів з прибутковістю 15,24% Мінфін залучив 337 млн. грн. Таким чином, як бачимо, прибутковості практично не змінилися (по 2-х річним опустилася всього на 1 б.п., а по 3-х річним паперам на 4 б.п.).