Макроекономічний прогноз: Помірне зростання у 2022 р.

Нижче подано актуальний макроекономічний прогноз на 2021-2022 роки за базовим (найбільш імовірним) сценарієм, що його розроблено Аналітичним відділом Альфа-Банку Україна.

Головне

  • У 2022 році очікується помірне зростання української економіки на 3,5%
  • Інфляція перебуватиме понад цільовим діапазоном упродовж всього 2022 р.
  • Розширення торговельного дефіциту може завдати тиск на валютний ринок у другому півріччі 2022 р.


Докладно

Останні місяці зафіксували тренд відновлення економічної активності в Україні. Незважаючи на відверто слабкий показник зростання реального ВВП у ІІ кварталі лише на 5,4% рік-до-року (що скоріше стосується методології обрахунку, ніж зміни тренду), численні галузеві метрики чітко демонструють відновлення споживчого попиту до передкоронавірусного рівня і навіть його перевищення. Високі ціни на сировинні товари розігнали український експорт і суттєво посилили фінансові результати низки галузей. У ІІІ кварталі економіка отримає додатковий імпульс завдяки рекордному урожаю (ми очікуємо врожай зерна у обсязі 79 млн. т, що на 22% вище за результат 2020 р.), фінансово підсилений додатковим стрибком цін на аграрну продукцію України.

Проте відновлення української економіки залишається сконцентрованим передусім на споживчій компоненті. Незважаючи на покращення ділових очікувань та значне посилення фінансових результатів бізнесу в першому півріччі 2021 року, інвестиційна активність залишалася слабкою. Недостатній обсяг інвестицій є однією з причин помірних очікувань зростання української економіки у 2022 році та на подальшу перспективу. Згідно базової траєкторії прогнозу, в 2022 році реальний ВВП України зросте на 3,5%.


ВВП України у 2018-2022 роках, % реальної річної зміни

Джерела: Державна служба статистики, прогноз Альфа-Банку Україна

Активний споживчий попит і високі ціни зовнішніх ринків підживлюють високу інфляцію в Україні. Згідно з нашим базовим прогнозом, зростання індексу споживчих цін (ІСЦ) у річному вимірі зберігатиметься на рівні 10-11% до кінця 2021 року. Потужні інфляційні процеси виведуть обсяг ВВП за позначку 5 трлн. грн. вже у 2021 році (для відчуття масштабу подій: позначку в 4 трлн. грн. було подолано лише недавно, у 2020 році).

Зростання доходів економічних суб’єктів, імпортована інфляція, перспектива підвищувального перегляду низки адміністративно регульованих тарифів і вторинні інфляційні ефекти дещо віддаляють перспективу сповільнення зростання цін. Згідно базового сценарію, динаміка ІСЦ упродовж 2022 року зберігатиметься вищою за цільовий діапазон Національного банку України (НБУ), який визначено як 4-6%. Ми очікуємо, що споживча інфляція поступово сповільнюватиметься упродовж 2022 року, завершуючи його на позначці 7%. А середньорічне зростання ІСЦ у 2022 році становитиме 8%, тобто не сильно нижче за 9,4%, очікувані за підсумками 2021 року.


Індекс споживчих цін (ІСЦ) у 2018-2022 роках, % річної зміни

Джерела: Державна служба статистики, прогноз Альфа-Банку Україна

Як ми і передбачали у нашому квітневому прогнозі, монетарна реакція на прискорення інфляції у 2021 році дотримувалася м’ְякої лінії поведінки. Навіть після недавнього підвищення номінальної ставки до 8% річних реальна облікова ставка знаходиться скоріше у стимулюючій зоні, ніж у рестриктивній. Разом з тим більш тривала перспектива повернення інфляції до цільового діапазону порівняно з очікуваннями регулятора, скоріше за все, означитиме відтермінування оголошених планів повернутися до зниження ставки у 2022 році. Загалом, рівень процентних ставок 2022 року видається вищим за рівень поточного року.

Завдяки сприятливій ціновій кон’юнктурі зовнішніх ринків Україна зводить торговельний баланс із невеликим дефіцитом уже другий рік поспіль. Проте якщо активне зростання експорту базується переважно на високих цінах (доповнено на певний час рекордним врожаєм), то зростання імпорту – також дуже активне – має більш системну природу, живлячись від активного зростання внутрішнього попиту.

Разом з тим останнім часом посилився тиск на умови торгівлі: якщо до травня 2021 року ціни експорту демонстрували помітно кращу динаміку за ціни імпорту, то влітку баланс став скоріше несприятливим, у тому числі через суттєве подорожчання енергоресурсів. Загалом, ми очікуємо, що у 2022 році ціни ключових товарів українського експорту будуть нижчими за поточні, що прискорить розширення дефіциту поточного рахунку платіжного балансу до 3,1% ВВП, причому з формуванням основної маси дефіциту в другому півріччі. Наш базовий прогноз передбачає середньорічний обмінний курс в 2022 році на рівні USD/UAH 28,5.

Основними макроекономічними ризиками прогнозу на 2021-22 роки є стрімке погіршення епідеміологічної ситуації (і відповідне посилення карантинних заходів), суттєве послаблення зовнішнього попиту на товари українського експорту, а також розбалансування державних фінансів в умовах обмеженості джерел фінансування.