Майбутнє ПриватБанку вирішено: що чекає на найбільшу фінустанову України

Майбутнє ПриватБанку вирішено: що чекає на найбільшу фінустанову України

Через два роки після націоналізації ПриватБанку в уряді нарешті визначилися з подальшою долею найбільшої фінансової установи України. Під час брифінгу в Дніпрі, де знаходиться головний офіс ПриватБанку, міністр фінансів України Олександр Данилюк повідомив, що в недалекому майбутньому банк планується знову віддати в приватні руки і за рахунок цього повернути до бюджету всі гроші, які були витрачені на нього під час націоналізації.


Якої долі уникнув "Приват" і його клієнти

Про те, наскільки складними були попередні два роки для ПриватБанку і всього фінансового сектора України, в уряді почали говорити тільки зараз, та й то побіжно. Під час брифінгу, наприклад, міністр фінансів Олександр Данилюк зізнався, що спочатку Нацбанк збирався просто "вивести з ринку" найбільший банк країни. Чим це обернулося б для 20 млн його клієнтів і для всієї банківської системи, можна тільки здогадуватися. Виплати вкладникам за системою гарантування вкладів потягнули б з держбюджету набагато більше тих 153 млрд грн, які довелося направити на латання його фінансових дірок, тобто на докапіталізацію. Але, мабуть, набагато страшніше, що ліквідація найбільшого українського банку могла обрушити і без того хитку довіру українців до всієї фінансової системи, та й саму цю систему.

Два роки тому одне лише повідомлення про плановану націоналізацію ПриватБанку викликало різкий відтік клієнтів і грошей з банку. Повідомлялося, що щодня з банку виводилося близько 2 млрд грн. Перший заступник голови правління ПриватБанку Галина Пахачук також зізналася на брифінгу, що спочатку була "велика плинність кадрів і тривога". Щоб зберегти професійний колектив, наглядова рада банку вирішила серйозно збільшити зарплати старим кадрам.

"Зараз зарплати в ПриватБанку значно вище, ніж в іншому банківському секторі. І це правильно було зроблено спостережною радою. Тому що головне завдання було – зберегти колектив і якість обслуговування клієнтів", – сказала Галина Пахачук.

"Останній рік – це був непростий час для ПриватБанку. Було дуже багато було незрозумілостей, дуже багато ризиків", – сказав і Олександр Данилюк.

Минулого року відтік і клієнтів, і співробітників припинився. У банку була створена нова наглядова рада – незалежна і професійна – і робота поступово налагодилася. Стало зрозуміло, що банк продовжить існувати і далі. Але треба було визначитися: як?


Найзбитковіший банк України

Днями Нацбанк оприлюднив оборотно-сальдовий баланс банківських установ за 2017 рік. Згідно з цими даними, ПриватБанк став лідером за збитковістю серед всіх 90 українських банків, закінчивши рік з "мінусом" майже в 23 млрд грн.

При цьому банк примудрився стати переможцем в двох номінаціях: як банк з найбільшою кількістю випущених карток, і як банк, який найчастіше згадувався в пресі (що, втім, не дивно).

Про причини збитковості Галина Пахачук говорить так:

"На жаль, 2017 року нам довелося продовжити роботу щодо оцінки справедливої вартості тих активів, які держава отримала 2016 року. Великі АЗС, нафтобази, знаменитий "Буковель" були передані державі за завищеною вартістю. На підставі міжнародного аудитора була проведена оцінка справедливої вартості цих активів. І саме ця справедлива оцінка призвела до збиткової діяльності за підсумками 2017 року".

Галина Пахачук нагадала, що ПриватБанк має 206 млрд "токсичних" активів (тобто неліквідних, від яких неможливо позбутися). Під 200 млрд цих активів за допомогою бюджетних грошей і коштів "Привату" були створені резерви.

"Якби не резерви, які довелося сформувати під ці активи, банк мав би прибуток 3,6 млрд грн", – говорить перший заступник голови правління ПриватБанку.


Однак вона впевнена, що 2018 рік "Приват" закінчить вже з прибутком.

"За фактом, на кінець січня ми мали вже більше 1 млрд прибутку. А на 8 лютого – 2,5 млрд. Бюджет банку на 2018 рік, затверджений наглядовою радою, передбачає за підсумками року прибуток в 4 млрд грн", – говорить Пахачук.

До речі, "погані" кредити у "Привату", схоже, не вичерпуються. Днями Національне бюро розслідувань повідомило про черговий інцидент. Інспекційна перевірка показала, що якась особа оплачувала кредитною карткою ПриватБанку гру в казино, причому сума оплати становила 622 млн грн. А оплачували цей кредит фізособи з території України, не пов'язані з власником карти ні родинними, ні службовими зв'язками.

Нагадаємо, міжнародна компанія Kroll виявила незаконних операцій в "ПриватБанку" на суму 5,5 млрд доларів.


Уряд змінив стратегію щодо держбанків

Як бачить подальшу долю ПриватБанку новий власник – держава, – експерти тільки ворожили всі ці 2 роки. Звісно, в уряді давно вже говорили, що в майбутньому його планують знову віддати на приватизацію. Щоправда, зберігалася інтрига: чи стане банк приватним на всі 100%, чи якусь частку акцій найбільшого банку країни держава все ж таки вирішить зберегти? Хоча б для того, щоб убезпечити себе від повторень подібних історій. Деякі експерти вважали, що, гарненько поміркувавши, уряд вирішить залишити в держвласності весь пакет акцій "Привату". Банк може розвивати пріоритетні галузі економіки шляхом кредитування і в результаті зміцнюватися сам, говорили вони.

На брифінгу в Дніпрі міністр Олександр Данилюк повідомив, що часроздумів про долю "Привату" минув.

"Ми тільки що завершили розробку стратегії для всього державного банківського сектора, куди наразі входять чотири банки. Також була оновлена стратегія ПриватБанку", – заявив він.

Оновлені стратегії, за словами Данилюка, будуть представлені після того, як поточного або наступного тижня будуть затверджені Кабміном.

Коментуючи ці документи, Данилюк сказав:

"Зараз держава володіє близько 55% активів у банківському секторі. Це вимушена ситуація, в якій ми опинилися, коли повинні були націоналізувати ПриватБанк, щоб врятувати 20 млн його клієнтів. І зараз наше завдання – ефективно знизити частину держави в банківському секторі. Ми протягом 1-2 тижнів затвердимо на Кабміні нову стратегію, яка передбачає, що держава повністю виходитиме з капіталу ПриватБанку. Тобто ми плануємо повністю передати цей банк до приватного сектора протягом 5 років", – сказав міністр.

Він не назвав навіть приблизну суму, яку держава планує виручити від продажу такого гіганта.

"Яка ціна складеться на момент виходу держави з цього банку, така і буде. Я впевнений, що ціна залежатиме від того, як ефективно працює менеджерська команда, від якості регулювання всього банківського сектора і від ринкових умов", – сказав Олександр Данилюк.

Для продажу наразі, за його словами, "ринкові умови не є оптимальними". До того ж, за 5 років банку планується "додати ринкової вартості, щоб держава могла отримати максимальний дохід".Клієнти скаржаться на якість послуг

Тим часом, клієнти ПриватБанку звернули увагу на те, що останнім часом якість послуг банку дивує не кращим чином. Не завжди працюють термінали, часті збої дає система "Приват 24".

 1_06

Деякі неприємні нововведення дуже нагадують спроби банку заробити "зайві" гроші.

3_02


 Джерелоhttps://ukr.segodnya.ua/economics/finance/budushchee-privatbanka-predresheno-1113584.html