На кінець року НБУ прогнозує уповільнення інфляції

У жовтні споживча інфляція сповільнилася з 16,4% до 14,6%. У жовтні минулого року було підвищення тарифів на опалення і гарячу воду. За місяць споживчі ціни зросли на 1,2% після зростання на 2% у вересні. Ціни на продукти харчування продовжують зростати (1,1%).

Внаслідок зниження пропозиції на внутрішньому ринку, ціни на молоко, сири і яйця підскочили на 5,7%, також помітно подорожчало масло - на 4,1%. З іншого боку, через фактор сезонності, ціни на фрукти та овочі знизилися на 4,6% і на 0,8%. Зниження світових цін і зростання пропозиції зумовили здешевлення цукру на 5,5%. Алкоголь і тютюнові вироби подорожчали на 1,3%. Девальвація гривні і сезонний фактор зумовили подорожчання одягу і взуття на 2,4%. Ціни на комунальні послуги виросли не значно - на 0,5%. Паливо і масла подорожчали на 4,4% на тлі зростання світових цін на нафту і знецінення гривні.

На кінець року Національний банк прогнозує уповільнення інфляції до 12,2%. Ціни у вересні росли сильніше ніж ми очікували, тому за нашими оцінками темпи зростання інфляції за результатами 2017 року виявляться вищими, і будуть на рівні 13%.

Як і в випадку зі споживчими цінами, темпи зростання цін виробників, в жовтні, сповільнилися з 22,4% до 18,8%. В цілому ж, за місяць, зростання цін склало 2,3%. Основними факторами, що діють на ціни в промисловості, були знижена пропозиція і зростання світових цін. У добувній промисловості зростання цін склало 2,8% - у видобутку металевих руд на 5,7%, у вугільній промисловості на 0,6% і в нафтогазовій галузі на 0,8%. В результаті, це відбилося на цінах у переробній промисловості (+ 3,1%). Найбільше зростання було у виробництві коксу і продуктів нафтопереробки (+ 16,5%), в той же час в металургії (+ 6,5%). Тим часом ціни в енергетиці знизились на 0,1%.

Весь тиждень (06.11-10.11) гривня зміцнювалася по відношенню до долара на тлі задоволення більшої частини попиту на валюту під дивіденди. В результаті, гривня на міжбанку зміцнилася майже на 50 копійок (за тиждень до USD / UAH 26,50 / 26,52). НБУ не проводив валютні аукціони, але періодично виходив на ринок з інтервенціями за запитом кращого курсу і викуповував надлишки валюти.

Золотовалютні резерви в жовтні трохи підросли - на 98 млн. дол. до 18,736 млрд. дол. Основним джерелом зростання був випуск валютних ОВДП на суму 170,3 млн. дол. Крім того, Нацбанк проводив своп операції з уповноваженим банком, в результаті чого залучив ще 100 млн. дол. Тим часом, зростання мінливості на валютному ринку змусив регулятор продати 147,2 млн. дол. на інтервенціях. На погашення і обслуговування держборгу, в жовтні було направлено 30,9 млн. дол. На нашу думку, з огляду на тиск на валютному ринку, не слід очікувати істотне зростання міжнародних резервів в найближчі місяці без траншів від МВФ або ЄС.

У вівторок, 7 листопада, аукціон з розміщення ОВДП Мінфіном не відбувся. Пропонувалися тільки гривневі папери з погашенням у серпні 2020 року. Попит був всього 10,4 млн. грн., а прибутковість 15%. З огляду на низький попит, Мінфін мабуть вирішив не піднімати рівень прибутковості, і не задовольнив жодної заявки (з трьох).

Нагадаємо: попит на тримісячні депозитні сертифікати НБУ залишається низьким. На тендері (8 листопада), регулятор навіть вирішив знизити оголошений обсяг залучення з 500 млн. грн. до 300 млн. грн. Загальний обсяг поданих заявок становив 436 млн. грн. (регулятор задовольнив 300 млн. грн.), а гранична процентна ставка піднялася на 25 б.п. до 15,25%.